Jistě víte, že v České republice si musí každý provozovatel vozidla ke svému vozu sjednat povinné ručení. Jak je to ale při jízdě do zahraničí? Poradíme vám, na co si dát pozor.
V okolních státech se bát nemusíte
Cesty českých řidičů nejčastěji vedou do jiných států Evropské unie. V těch se nemusíte ničeho obávat, vaše české povinné ručení zde bude platné. Totéž by mělo platit i pro Velkou Británii, Švýcarsko, Norsko, či dokonce státy v oblasti Balkánu. Plánujete-li se ale vydat autem opravdu daleko, je vhodné se předem informovat o tom, zda zde vaše povinné ručení bude v jednotlivých státech na vaší trase platné – nejlépe u vaší pojišťovny.
Nezapomeňte si zelenou kartu
Když vás v zahraničí zastaví silniční hlídka, pravděpodobně ji bude mimo jiné zajímat, zda máte ke svému vozu sjednané zákonné pojištění. To prokážete tzv. zelenou kartou (ačkoli dnes již zelená být nemusí), která slouží právě jako potvrzení o sjednání povinného ručení. Jsou v ní uvedeny všechny důležité skutečnosti.
Zatímco české policii dnes postačí její elektronická kopie, do zahraničí byste si raději vždy měli vytisknout kopii fyzickou. Ne v každé zemi totiž musí ta elektronická při kontrole stačit.
Zkontrolujte si pojistné limity
Jezdíte spíše sporadicky v blízkosti svého bydliště a máte tak ve svém povinném ručení nejnižší možné pojistné limity? Pokud se chystáte do zahraničí, měli byste zvážit jejich navýšení. Máte-li například pojistné limity sjednány ve výši 50 mil. Kč, zvažte jejich navýšení alespoň na dvojnásobek.
Je pravděpodobné, že vyrazíte na dálnici, možná se ocitnete v hustém provozu. S vyšším pojistným limitem výrazně klesne riziko, že by sjednaný pojistný limit pro úhradu škody v zahraničí nebyl dostačující.
Myslete i na své vlastní auto
Stejně jako v tuzemsku platí i při výjezdu za hranice, že z titulu vašeho povinného ručení bude uhrazena škoda na majetku třetí strany.
Pakliže ale v zahraničí z nějakého důvodu způsobíte škodu na svém vlastním voze, povinné ručení vás neochrání. V cizím prostředí přitom může být riziko havárie vyšší. Zvažte proto i sjednání havarijního pojištění. Smysl může dávat i cestovní pojištění obsahující asistenční služby pro řidiče.
Pozor si dejte i na auta z půjčovny
Stále častěji turisté míří do destinace letecky, přičemž si na místě zapůjčí vůz. I u něj byste si vždy měli zkontrolovat, že má platné povinné ručení. Zeptejte se také pronajímatele, kde v autě naleznete zelenou kartu. Regulace jsou v každé zemi jiné a vyrazit na silnice s nepojištěným vozem – třebaže jde o vůz z půjčovny – může pro vás, jakožto řidiče, představovat obrovské riziko.