Jakmile se někde v blízkosti dálnice objeví blýskání, v se bouřce změní jakékoli auto s určitou mírou pravděpodobnosti na hromosvod. Blesk skutečně dokáže auto zasáhnout v podstatě kdykoliv .
Zároveň si mnozí pravděpodobně položí otázku: „Co se stane potom?“ Odpověď na tuto otázku je ve skutečnosti poněkud neočekávaná.
Může blesk zasáhnout auto? Nejzábavnější je, že to může velmi dobře. Pravděpodobnost tohoto jevu navíc není tak malá, zvláště pokud silnice prochází otevřenou krajinou bez výrazných nerovností. V takovém případě se i osobní automobil pohybující se v bouřce změní na dobrý hromosvod. Když si to uvědomí, většina lidí se přirozeně bude bát. Ve skutečnosti však není mnoho důvodů k obavám o sebe nebo spolucestující.
Ti, kteří ve škole neprospali všechny hodiny fyziky, by si měli pamatovat alespoň název takové věci jako „Faradayova klec“. Jedná se o zařízení vynalezené britským vědcem Michaelem Faradayem v roce 1836, které chrání vnitřek před vnějšími elektromagnetickými poli. Nejčastěji Faradayova klec vypadá jako klec (jaké překvapení!), Vyrobena bývá z materiálu, který dobře vede proud. Jde o to, že auto je vlastně právě takové zařízení.
Někteří se pak mohou ptát: ale jak to bude s proudem, když má auto gumové pneumatiky? Za prvé, napětí během úderu blesku může vyskočit až na 1 milion voltů. Kromě toho je každý tisíc voltů schopen ignorovat 1 mm izolačního materiálu. Profil pneumatiky zřídka přesahuje 300 mm, což znamená, že při těchto číslech je auto vlastně uzemněné. Za druhé, údery blesku jsou často doprovázeny deštěm a voda je vynikajícím vodičem. Takže si s tím příliš nedělejte starosti. Ačkoli vždy není nutné zkoušet, zda vozidlo bude skutečně fungovat jako Faradayova klec. Pokud potkáte na silnici bouřku, nejlepší je zastavit a počkat na nějakém nízko položeném místě. Nebo alespoň zpomalit. Úplně nejhorší rozhodnutí je při bouřce vystoupit z auta a stát vedle něj.
Pro auto, na rozdíl od člověka, v případě úderu blesku všechno neskončí tak bezproblémově. Je v podstatě jisté, že úder blesku zničí část elektroniky nebo celou elektroinstalaci, sklopné konstrukční prvky se mohou spálit, spálí se také lak. V některých případech újmu utrpí i pneumatiky. Někdy prasknou a vybuchnou, takže takový úder blesku často skončí nehodou, zejména při vysoké rychlosti.
Takto udeřil blesk do auta poblíž ruského Novosibirsku. Uvnitř byla kromě řidiče také jeho manželka a děti. Při dopravní nehodě nebyl nikdo zraněn. Řidič podle svých slov v daný moment nechápal, co se přesně stalo.