Ta situace je většinou nemilá. Překročíte rychlost, radar vás zaznamená a následuje finanční postih. Co když ale nic neporušíte, jen pod kamerou projedete? Co všechno se někdo dozví?
Nebudeme si nic nalhávat. Žijeme v moderní, přetechnizované době a kamera na rohu vedlejšího domu je jedním z nejsilnějších symbolů této doby. Firmy, zabývající se prodejem a instalacemi kamer musí mít jeden velký, permanentní mejdan, protože rozmach těchto „velkých bratrů“ je zkrátka ohromný. Orwell by se asi divil. Co všechno o nás zůstává kdesi uloženo, když pod nějakou podobnou kamerou jenom projedeme? Není to veselé zjištění.
Kde všude jsme sledováni?
Než začneme analyzovat, co se o nás ví, pojďme se podívat na to, kde jsme dennodenně sledování. A nemyslíme zrovna kameru v obchoďáku u regálu se sýry. Policie České republiky minimálně od roku 2001 provozuje „systém automatické kamerové kontroly“ (tak se to opravdu jmenuje), který plošně zaznamenává průjezdy všech aut a uchovává o tom záznamy, pochopitelně včetně strojově čitelné registrační značky. A data/místa. A vašeho obličeje.
Smutné na tom celém je, že k těmto záznamům se nemáte šanci jakkoli dostat. Paragraf 106 o svobodném přístupu k informacím? Nenechte se vysmát. Tady opravdu ne. Navíc, různé kraje ukládají tyto záznamy různě dlouho. Od 60 do 180 dnů. Ale pozor – policie si tyto údaje ukládá dál, po dobu až 5 let. A protože RZ není osobní údaj, není její ukládání nijak omezeno. Co na tom, že se podle ní dá někdo poměrně jednoduše dohledat.
Registrační značka jako občanský průkaz
Zkrátka když spojíte fotografii osoby, která je na fotce z kamery s fotografií, která je zanesena v centrálním registru osob, je poměrně velká pravděpodobnost, že řidič bude i majitel vozu podle RZ. A máte konkrétní, jasnou informaci kde kdo kdy byl, čím tam jel, kam jel potom a kdy tam dojel. Pro moderní systémy je takováto operace triviální záležitostí. V tomto světle je náhle RZ něčím víc, než jen shlukem písmen a číslic, které se mohou libovolně evidovat.
Chápete, kam tím míříme? Snažíme se poukázat na to, že jízda v autě s RZ je cesta k tomu, jak být ADRESNĚ neustále sledován bez možnosti dopátrat se toho, co se s informacemi o mém pohybu děje. Velký bratr? Zcela rozhodně. A je úplně jedno, že nepácháte žádný přestupek a „nemáte se tedy čeho obávat“. Data se o vás ukládají zcela automaticky bez toho, aniž byste se jakkoli provinili proti zákonům. Stačí sednout do auta a vyjet. O zbytek už se postarají druzí.
Kolik VELKÝCH bratrů máme v Čechách?
Počet kamer policie uvádí mimo jiné v dokumentu z roku 2015, umístěném přímo na jejich webu. Nicméně, pozor: kamery tam uvedené jsou POUZE kamery ve vlastnictví policie. A jak sama policie uvádí: „Na základě trestního řádu či zákona o přestupcích si můžou policisté vyžádat jakýkoliv kamerový záznam z veřejných systémů a instituce je povinna této žádosti vyhovět. A to samé platí též pro záznamy z kamerových systémů soukromých objektů“
Jinými slovy, kolik kamer celkově je, vám nepovíme, protože nejsou v našem majetku. Ale máme k nim přístup podle naší potřeby. To je vpravdě šalamounské řešení. Pro srovnání: v Praze je v současné době v systému zhruba 4900 kamer různých institucí, počínaje kamerami Magistrátu hlavního města Prahy, přes TSK, Městskou policii a další instituce. Následují ostatní velká města, dálnice a silnice první třídy atd. Celkem? Desítky tisíc, opatrný odhad.
Dvojí metr na řidiče. Jak české
Ovšem to nejvíc typické pro celou tuhle, ehm, nestandardní situaci jsme si nechali až na konec. Aneb dvojí metr v praxi: První situace nastává tehdy, když se policie nemůže dopátrat řidiče vozu z přestupku. Pak za provozovatele vozidla určí majitele vozu. Tady se najednou z RZ STÁVÁ osobní údaj, dotýká se totiž osoby majitele. Neb majitel (a dle policie tedy i řidič/provozovatel) je díky té RZ identifikován. S tím policie nemá problém.
Ale pokud se chcete dostat k záznamům svého vozu NA ZÁKLADĚ TÉ SAMÉ RZ vozu, tak v tom okamžiku to najednou podle policie osobní údaj není, evidovat a spravovat to podle konkrétních předpisů nemusíme a nic vám neukážeme. Je to zkrátka naše vnitřní informace. Nashledanou. Jsme sami, kdo tuhle situaci vnímá jako nesoulad, jako účelovost náhledu na funci RZ podle toho, jak se to v danou chvíli hodí? Napište nám do diskuse pod článkem.
Jak vnímáte sledování na základě registrační značky vozu vy?