Cesta do Chorvatska je pro mnoho Čechů symbolem letní dovolené. Řada z nich jezdí na stále stejná místa a cestu tak znají doslova zpaměti. A je to právě cesta, která může být poměrně výraznou položkou v rozpočtu takové dovolené. I proto se řada lidí rozhoduje, jak jet. Vyplatí se jim letadlo? Bude lepší koupit zájezd s autobusovou dopravou? Nebo je dobré vyrazit autem na LPG? Právě na poslední možnost jsme se zaměřili. Kolik můžete ušetřit?
Porovnejte si spotřeby
Žádné auto není stejné a tak je třeba počítat s konkrétní spotřebou. Pamatujte na to, že většinu cesty pojedete po dálnici vyšší rychlostí, stejně jako počítejte s tím, že vaše auto bude plně naloženo jak zavazadly, tak i cestujícími. Ideální je brát v potaz fakt, že klasické benzinové auto si na sto kilometrů vezme kolem 9 litrů benzínu. A jako na tom bude auto na LPG? Obvykle bude spotřeba kolem 10 litrů plynu. V tu chvíli si stačí porovnat ceny jednotlivých paliv a už víte, co je levnější.
Cesta kolem 1 000 kilometrů
Průměrná cesta do Chorvatska měří zhruba 1 000 kilometrů. Může se lišit podle toho, kde je start vaší cesty a kde je naopak její cíl. V tu chvíli mohou přijít na řadu první počty. Klasického benzinu budete potřebovat kolem 10 litrů. U plynu to bude sto litrů. Nyní už stačí pár snadných počtů. Aktuální ceny paliva Natural 95 jsou kolem 33 Kč. To znamená že na cestě do Chorvatska projedete necelé 3 000 Kč. V případě vozu na plyn budete potřebovat asi 100 litrů LPG. Toto palivo se aktuálně prodává za zhruba 15 Kč, což znamená celkovou sumu 1 500 Kč.
Pozor na ceny v zahraničí
Dané porovnání vztahujeme výhradně k tuzemským cenám a je třeba počítat s tím, že v zahraničí tomu může být jinak. Zatímco cena naturalu se může lišit jenom minimálně, LPG už může být v některých zemích dražší. Příkladem je Rakousko, kde se cena může pohybovat okolo 20 Kč na jeden litr LPG. V tu chvíli se rozdíl mezi benzínem a plynem o něco snižuje.
Jsou tu i možné problémy
Pokud byste se narychlo rozhodli, že si necháte předělat vůz na plyn, zastavíme vás. Nezapomínejte na to, že přestavba něco stojí a rozhodně by se vám kvůli několika cestám na dovolenou nevyplatila. Dalším problémem může být velikost plynové nádrže. Pokud je malá, znamená to častější tankování plynu. V tu chvíli může nastat problém s drahým palivem v zahraničí, stejně jako problém s vyhledáním té správné pumpy. Třetím problémem je fakt, že samotná nádrž může zabírat místo ve vašem zavazadlovém prostoru. To logicky znamená méně věcí, které do auta naložíte. Cenově sice plyn může vycházet levněji, ale myslete i na vše, co se k němu váže. Tedy na vše okolo.