Do zahraničí bez emisní známky? Riskujete velkou pokutu

                   

Trend zákazu vjezdu automobilů, s vyšší mírou znečištění ovzduší, začal už v devadesátých letech a jako prvním státem, který s touto regulací začal, bylo Švédsko. Jednalo se o města Stockholm a Göteborg a hlavním smyslem této regulace bylo zlepšit prostředí center jednotlivých měst pro jejich obyvatele, i návštěvníky.

Největší boom ve vyhlašování zákazů vjezdu do center měst v současnosti zažívá sousední Německo. Díky zákonu, který vjezd „horším“ automobilům do centra zakazuje a který vešel v platnost v březnu 2007, od té doby přibývají každým rokem nová a nová omezení tohoto typu. V současnosti se to v Německu týká zhruba 70 měst a pro vjezd do centra je potřeba mít na vozidle nalepenou emisní známku, která dokládá, jak je Vaše vozidlo k životnímu prostředí šetrné. Nejvíce zakazovanými automobily bývají ty, které jsou vyrobené před rokem 1997 a splňují pouze normu Euro 2. Při vjezdu do zóny s omezením bez platné známky, nebo v případě vozu, který produkuje více emisí, než je povoleno, hrozí řidiči pokuta, a to až do výše 2180 Euro.

Tato omezení se samozřejmě vztahují i pro zahraniční řidiče a tak doporučujeme si před cestou nastudovat, kam se svým vozidlem můžete. Pro vystavení známky pro Váš vůz budete potřebovat velký technický průkaz vozidla a poplatek v přibližné výši 300 korun. Je nutné dodat, že co se týče Německa, nemusí jít pouze o centra měst. Omezení se vztahuje i na 19 oblastních území, kdy například v Porúří se jedná až o plochu velikost 850 km2.

V budoucnu se počítá i se zavedením zákazu vjezdu pro všechna dieselová vozidla, která nesplňují nejpřísnější emisní kritéria Euro 6. Pro města ovšem tyto zákazy přináší řadu starostí, a to jak administrativních, tak logistických. Pro vozidla, která do centra nemohou, je potřeba vymyslet objízdné trasy a upravit značení odpovídajícím způsobem. Hlavní důvod, proč se tato omezení začala rozšiřovat, je ale zlepšení životní prostředí pro všechny občany. Od roku 2010 totiž Evropská komise eviduje na 17 členských států, u kterých došlo k překročení povolených limitů znečištění ovzduší.

Podobný vývoj jako v západních zemích se dá očekávat i v České republice. Zákon, který tyto omezení definuje, byl schválen již v roce 2011 a už se ozývají první města, která možnost takového omezení chtějí využít.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články