Češi se konečně dočkali: Čínské kompaktní auto stvořené pro Prahu a Brno je tu. Vypadá božsky, jezdí ještě lépe

Přirozeným „domicilem” pro malé elektromobily je ze samé jejich podstaty městský intravilán. Nejnovější přírůstek pak do Čech přináší solidní parametry za výhodnou cenu.

i Zdroj fotografie: Dongfeng
i Zdroj fotografie: Dongfeng
i Zdroj fotografie: Dongfeng
i Zdroj fotografie: Dongfeng
i Zdroj fotografie: Dongfeng
i Zdroj fotografie: Dongfeng
i Zdroj fotografie: Dongfeng
i Zdroj fotografie: Dongfeng
Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
                   

Jakkoli nejsem příznivcem současné „nucené elektromobility”, kdy dochází (zejména ze strany Evropské komise, ale nejen jí) k umělému přechodu na elektromobily, které nechtějí ani zákazníci, ani výrobci (začasto na každém prodaném kusu jen prodělávají) a v podstatě je nechce nikdo, musím uznat, že existuje kategorie vozů, pro které je pohon složený z baterií a elektromotoru v podstatě ideální. A celkem ideální se jeví i tento nový „drobek” z Číny. Pojďme se na něj podívat společně.

Elektromobily se nejlépe hodí do města, o tom není debat

Tou ideální kategorií pro elektromobily jsou, poměrně nepřekvapivě, malá městská auta, která v drtivé většině „nevytáhnou paty” z intravilánu města, jak je jenom rok dlouhý. A svým fungováním jen dokazují, kam se vlastně elektromobil bytostně hodí. A hned z několika důvodů (viz infobox).

Výhody elektromobilu ve městě

  1. Větší počet dobíjecích stanic, často u parkovišť velkých nákupních center, další ve výstavbě
  2. Městský provoz je z principu ideální pro elektromobil – dojíždění na semafory a časté zastavování umožňují takřka nepřetržitou rekuperaci elektrické energie zpět do baterií
  3. Omezený dojezd (typicky 250 – 250 km) není ve městě překážkou a umožňuje dobíjet třeba jen jednou za týden

Když se tak nad tím zamyslím, je s podivem, že není k dispozici více malých, dostupných elektrombilů do města, které by svým uživatelům dávaly smysl často víc, než spalovací motor. Z bodů uvedených v infoboxu totiž vyplývá, že speciálně díky typicky městskému stylu provozu (neustálé rozjezdy a brždění na semaforech) si elektromobil dokáe „poslat” nemalý díl spotřebované energie zpět do baterie. Stačí se jen naučit fungovat s „plynovým” a brzdovým pedálem a co nejvíce využívat zpomalování s rekuperací.

iZdroj fotografie: Dongfeng

V tom okamžiku se i hodnoty dojezdu na baterii de facto neustále mění. A co víc, často zlepšují. Udávaných například 270 km dojezd pak není dogmateem, jako je tomu u větších vozů, provozovaných často na dálnicích nebo silnicích s výrazně menší možností navracení energie zpět do bateriových článků. A mj. i proto jsou malé elektromobily oblíbené i u těch motoristů, co jinak nedají dopustit na spalovací motor.

Citigo-e iV od Škody bylo v roce 2019 revoluční počin. Škoda, že tak brzo skončilo

Jeden příklad za všechny? Možná to pro vás bude překvapením, ale naše domácí Škoda měla před časem přesně takový automobil. Jmenoval se Citigo-e iV, začal se vyrábět v roce 2019 a Škoda jeho výrobu „násilně ukončila” v roce 2020, jenž nikoli z důvodu nezájmu. Bylo tomu přesně naopak: i k elektromobilům nedůvěřiví Češi projevovali o elektrického prcka z Boleslavi nebývalý zájem, za necelého půl milionu (přesně 479 900 korun) možná není divu.

iZdroj fotografie: Škoda

Proslýchalo se, že Škoda na každém prodaném kusu finančně citelně prodělává, navíc se přidaly problémy s dodávkami baterií, přišel Covid – a tak na podzim 2020 bylo rozhodnuto. Přesto se elektrického Citigo prodalo přes 19 000 kusů. To je skvělé číslo, ostatně i malý elektromobil již tehdy nabízel velmi slušné parametry: s výkonem 61 kW a dojezdem 260 kilometrů by se neztratil ani dnes. Jak už to ale bývá, když jeden nedokáže uspokojit poptávku, musí přijít druhý.

Dongfeng Box jako schopný nástupce Škody do města

Tím je aktuálně v nabídce malých elektromobilů na českém trhu například roztomile tvarovaný Box od čínského Dongfengu, který má u nás již poměrně rozsáhlou servisní i prodejní sítí po celé republice. Malý Box není nakonec tak malý, jak nakonec dokládají i rozměry 4 020 x 1 810 x 1 570 (d x š x v). A zejména rozvor 2 660 mm, který je na kompaktní městské auto opravdu velkorysý (pro srovnání: Citigo mělo 2 420 mm, nejbližší aktuální konkurent Dacia Spring má pak 2 423 mm)

VerzeE1E2E3
MotorElektromotorElektromotorElektromotor
Typ elektromotoruSynchronní s permanentním magnetemSynchronní s permanentním magnetemSynchronní s permanentním magnetem
Typ baterieLithium-fosfátLithium-fosfátLítium-fosfát
Kapacita baterie31,4 kWh42,3 kWh42,3 kWh
Maximální výkon70 kW70 kW70 kW
Maximální točivý moment160 Nm160 Nm160 Nm
Délka / šířka / výška4020/1810/15704020/1810/15704020/1810/1570
Pohotovostní hmotnost1356 kg1430 kg1430 kg
Rozvor kol2660 mm2660 mm2660 mm
Počet sedadel555
DC rychlé nabíjení (SOC 30-80%)30 min30 min30 min
Maximální přípustná hmotnost1656 kg 1730 kg1730 kg
Kombinovaný dojezd WLTP240 km337 km337 km
Zdroj: Dong Feng

Navíc díky moderním lithium-fosfátovým bateriím nabízí dojezd až 430 km na jedno nabití (podle čínské normy CLTC, podle WLTP pak 337 km se silnější baterii), čímž levnější Dacii Spring překonává poměrně značně (u ní výrobce uvádí dojezd 260 km). Nabití baterie na 80% trvá pouhých 30 minut, výkon motoru je pak 70 kW (Dacia Spring: 51 kW, nižší verze dokonce jen 33 kW). To vše za cenu od 589 000 korun, což mi na vůz těchto parametrů přijde jako vcelku adekvátní cena. Ostatně, jak to vidíte vy?

Galerie

Další 4 fotografie
Další 4 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Michal Sztolár je novinářem webu AutoŽivě.cz od dubna 2022. V předchozí více než dvacetileté praxi se věnoval zejména problematice dovozu ojetin a jejich vlivu na vozový park ČR, konstrukci automobilů a postupnému přechodu od funkčních a technicky precizních k řešením méně dokonalým, avšak splňujícím normativy EU. Aktuálně se specializuje na automotive jako výrobní obor, porovnávání užitné hodnoty starších a nových vozů stejně jako na aktuální problémy, spojené s nezvládnutým přechodem k elektromobilitě.

Zobrazit další články