Nákup nového automobilu začíná být pro mnoho lidí luxusem a zvyšuje se prodej ojetých vozů. Před vlastním nákupem nezapomeňte na důležité kroky.
Loňský i letošní rok jsou co do podoby nákupu automobilů značně jiné než roky před nimi. Jednak za vzniklou situaci může řada vládních nařízení a jednak i omezená nabídka na trhu jak nových, tak ojetých vozů. Vzniklý online prodej byl sice jistou formou záchrany alespoň nějakého obchodu, ale kupující stejně chtějí vidět auto před zaplacením. V těchto dobách se objevilo velké množství lidí, kteří odmítli dokončit úkony spojené s jeho prodejem. Na co si dát pozor a co kontrolovat při nákupu ojetiny?
Důležitá je samozřejmě prohlídka vozu
Podívat se na kupované vozidlo je nezbytná záležitost. Prohlédněte si řádně vozidlo zevnitř i vně. Řadu věcí ale prostě neodhalíte, dokud s autem nejezdíte. Například drobné úniky chladicí kapaliny, které můžou být u některých motorů vlivem prasklých vložek, při zkušební jízdě neodhalíte. Podívejte se na vozidlo s mechanikem, který dokáže odhalit zatajenou nehodu či jiné vady. Důležitá je i zkušební jízda.
Pokud lze, zkušební jízdu absolvujte opět se zkušeným mechanikem, který podle zvuku a chování vozidla dokáže odhalit mnoho vad. Když však problém odhalíte až za provozu, je možné uplatnit záruku. Chtějte také po prodávajícím doložení veškerých dokladů. Mnoho cenných informací se dozvíte z VIN kódu. Na internetu dnes existuje mnoho webů, které po zadání kódu zobrazí rok výroby, záznam poškození či prověří vůz v registru odcizených vozidel.
Doklady a evidenční kontrola
Předpokladem dobrého nákupu je i přepis vozidla. K němu je zapotřebí malý a velký technický průkaz (Osvědčení o registraci vozidla), s novým majitelem i nová zelená karta (Povinné ručení) a kupní smlouva. Bohužel ani mezi přáteli či známými není dobré prodávat bez kupní smlouvy. Vystavujete se tak riziku, že budete muset řešit problémy, které mohou vzniknout z nečinnosti jedné strany, která nechce z nějakého důvodu dokončit všechny potřebné záležitosti.
Před koupí ojetého vozu je většinou nutné udělat i evidenční kontrolu. Ta se provádí na jakékoliv stanici technické kontroly (STK). Z kontroly je vystaven protokol, který je platný po dobu 30 dnů. V této lhůtě je tedy potřeba stihnout například přepis vozidla. Při kontrole příslušný technik ověřuje, zda stav vozidla odpovídá údajům v Osvědčení o registraci vozidla (například typ motoru, tažné zařízení, barva karoserie).
Záruky a opravy
Pokud kupujete nový vůz, tak záruka je krytá výrobcem a je to uvedeno ve smlouvě. U ojetých vozidel je ale situace jiná. Liší se podle toho, kdo vám prodal ojetý vůz. Jestli to byl soukromý prodejce nebo autobazar.
V případě nákupu auta od soukromé osoby je záruční doba na skryté vady 6 měsíců a prokazovací povinnost je na kupujícím. Ideální postup pro kupujícího je nejdříve nechat zpracovat znalecký posudek a poté již s hotovým posudkem kontaktovat původního majitele. Důležité je závady neopravovat. Jakmile totiž zahájíte opravu, vzdáváte se nároku na reklamaci a záruku. Pokud reklamaci prodávající neuzná, přichází na řadu právník a případně soud. To však bohužel bývá hodně dlouhá cesta.
Pokud koupíte auto z autobazaru, tedy od obchodníka s ojetými auty, pak se na auto vztahuje záruka 24 měsíců na skryté vady. Zajímavé je pak stanovení prokazovací povinnosti. Ta je do 6 měsíců od koupě na straně obchodníka. To znamená, že pokud se na vozidle projeví skrytá vada do 6 měsíců od podpisu kupní smlouvy, pak je na straně autobazaru prokázat, že v době prodeje daná závada na vozidle nebyla. Až po 6 měsících od koupě vozidla přechází prokazovací povinnost na kupujícího.
Co vše si vy kontrolujete při nákupu ojetého vozu?