Jak elektromobily ovlivní výdaje domácnosti a ceny nových nemovitostí? Developeři musí počítat s dobíjecími stojany a větším parkováním

Ceny nových nemovitostí jsou stále vyšší a ještě by mohli podražit. Výdaje za domácnost a zřízení dobíjecí stojanu, ceny nových nemovitostí a bydlení velmi ovlivní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Nové bydlení se časem ještě prodraží. Kvůli elektromobilům bude k bytům s parkovacím místem nutné umístit i dobíjecí stojan. To ovšem cenu nemovitostí navýší, i přesto že nebudete dobíjecí stanici využívat. Samotný stojan je velká investice a pokud bude u bytového domu 20 parkovacích míst, tak ke každému bude muset majitel nechat zřídit dobíjecí stojan pro elektromobily, to se ovšem prodraží a následně odrazí i v ceně nemovitosti.

Elektromobily a bydlení

V roce 2035 chce evropská unie zakázat výrobu aut se spalovacími motory a vyrábět by se měli pouze automobily na alternativní pohony. K tomu tedy vede i rozšíření sítě dobíjecích stanic na elektromobily. Určitě už jste přemýšleli jak si takový elektromobil dobijete v bytě, a právě proto by v nových nemovitostech měli být tyto stojany zřízeny, u každého parkovacího stání.

iZdroj fotografie: Unsplash

Výdaje za dobíjení

V domácích podmínkách můžete dobít elektromobil přibližně za 5 Kč / Kwh, což je levnější než z většiny dobíjecích stanic. Elektromobil má průměrnou spotřebu 18 Kwh / 100 km v závěru tedy jsou výdaje za jízdu elektromobilem levnější, než na fosilní paliva. Aby se výdaje automobilu vyrovnaly s výdaji za provoz elektromobilu, při dnešních cenách paliva, by se spotřeba automobilu musela pohybovat pod 3l/100km.

Výdaje za domácnost

Otázkou také je, zda se ceny elektřiny nezvýší z důvodů velké poptávky. Platba za spotřebovanou elektřinu z domácnosti, plus platba za energie spotřebované za dobití automobilu, výdaje za domácnost jistě zvýší. Cena malé domácí dobíjecí stanice se pohybuje kolem 20 –30 tisíc korun.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nabíjení elektromobilu momentálně stojí 9 –13 Kč/ Kwh z veřejně dostupných stojanů. I přesto že se dá elektromobil dobít z klasické zásuvky, je to časově velmi náročné. Za jednu hodinu se dobije asi jen o dojezdovou vzdálenost 14 km, takže byste museli elektromobil dobíjet nejlépe celou noc, ale vždy je lepší nabíjet ho pod dohledem.

Pořízení elektromobilu se brzy dotkne nás všech. Od roku 2035 chce Evropská unie zakázat výrobu aut se spalovacími motory. Takže se budeme muset přizpůsobit a pořídit dobíjecí stanice i do rodinných domů a garáží, aby se elektromobil dobíjel rychleji a spolehlivěji než z klasické zásuvky.

Zdroj: EleCarDaily

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články