Čínská auta prošla testy Euro NCAP na výbornou, čímž bourají letité předsudky. Ukazuje se, že obavy z bezpečnosti už nejsou namístě.
Časy, kdy se čínská auta v testech Euro NCAP rozpadala na kusy, jsou definitivně pryč. Nejnovější výsledky nárazových testů zveřejněné v dubnu 2025 překvapily: všech osm testovaných modelů čínských značek dostalo plných pět hvězdiček. Ano, čtete správně. Čínská auta nejen dohnala Evropu, ale v některých případech ji dokonce předehnala.
Premianti z Číny lámou rekordy
Absolutní hvězdou se stal elektrický Polestar 3 (vlastněný čínským koncernem Geely), který získal rekordních 93 % za ochranu dětí – nejlepší výsledek za posledních devět let. Vysoké hodnocení si odneslo také SUV BYD Seal U, které rovněž excelovalo v ochraně dětí (93 %) a ochraně dospělých cestujících (87 %). V kategorii malých SUV pak vynikal elektromobil Zeekr X, který bezpečnostně překonal dokonce Porsche Macan.
Kvalitní výsledky předvedl i model Xpeng G9, u nějž ochrana dospělých i dětí dosáhla solidních 85 %. Geely EX5 zaujal výbornou ochranou chodců (83 %), zatímco luxusní SUV Hongqi E-HS9 a nová značka Jaecoo 7 si odnesly pět hvězd s mírnými výhradami ohledně airbagů.
Co výsledky znamenají pro české motoristy?
Pro českého řidiče je důležité především jedno: bezpečnost čínských automobilů už není důvodem, proč se jim vyhýbat. Čínská auta dnes disponují stejně kvalitními bezpečnostními prvky jako jejich evropští konkurenti. Problémem mohou být drobné výrobní vady, na které Euro NCAP upozornilo například u modelů Geely EX5 (detekce dětské sedačky), Hongqi E-HS9 (poškozený airbag) či Jaecoo 7 (špatně rozvinutý airbag). Všechny značky však slíbily rychlou nápravu.
Má smysl čínská auta kupovat?
Jednoduše řečeno: ano. Pokud je prioritou bezpečnost, můžete bez obav zařadit čínské modely na seznam kandidátů. Obzvlášť modely jako Polestar 3, BYD Seal U nebo Zeekr X patří k tomu nejlepšímu na trhu. Mějte však na paměti, že cenově se již čínské vozy vyrovnaly evropské konkurenci. Nečekejte tedy nízkou cenu, ale spíše férovou alternativu.
Verdikt?
Testy Euro NCAP ukázaly, že „Made in China“ už dávno není synonymem pro „vyrobeno levně a nebezpečně“. Čínská auta jsou nejen bezpečná, ale mnohdy i prémiová. Pokud tedy hledáte auto s kvalitní bezpečnostní výbavou, klidně můžete dát šanci značkám jako BYD, Polestar či Zeekr. Jen si dejte pozor na zmíněné drobnosti a sledujte, jak se výrobci poperou s jejich odstraněním.