Fyzioterapeuti prozradili, jak správně sedět za volantem

i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Řízení může být stresující. K tomu, jak se za volantem cítíte, může přispět hustý provoz, nedání přednosti, nečekané incidenty. Ovšem nejen vnější vlivy vám mohou znepříjemnit život za volantem. Vaše poloha při řízení a způsob, jakým sedíte v autě, mohou totiž přispět k bolesti krku, zad a ramen.

Fyzioterapeuti přitom často říkají, že každý člověk je jiný, ideální poloha pro všechny řidiče tedy neexistuje.Co tedy radí řidičům, aby se vyhnuli nepříjemným bolestem? 

Nechte sedačku dělat svou práci

iZdroj fotografie: Adobe Stock

Sedíte příliš vzadu a snažíte se předklánět, abyste lépe vidělit? Vaše poloha vsedě by měla podporovat vzpřímenou páteř. Zkuste nastavit sedadlo blíže nebo dále od volantu. Nejmenší tlak na spodní část páteře je vyvíjen, když je sedadlo nakloněno na 30 stupňů. Zkontrolujte také, zda ve srovnání s výškou volantu nesedíte příliš vysoko nebo příliš nízko. Pokud je vaše sedadlo správně seřízeno, měli byste mici sedět tak, aby vás sedačka podepírala ve vaší ideální poloze.

Uvolněte ruce

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Adobe Stock

Když řídíte, neměly by být vaše paže úplně natažené. Měly by být uvolněné jemným ohybem v lokti. Můžete takézvážit použití loketních opěrek na obou stranách, které vám pomohou zmírnit  zátěž ramen a páteře.

A co zátylek?

Pro většinu lidí by se zadní část hlavy měla dotýkat opěrky ve výšce brady a ramenou Při řízení pomyslete na prodloužení páteře.

iZdroj obrázku: PxHere

Vyzkoušejte bederní opěrný polštář

Pokud je mezi sedadlem a dolní částí zad mezera, můžete při řízení zvážit použití bederního opěrného polštáře. To může pomoci zmírnit bolesti dolní části zad a podpořit přirozenou křivku páteře.

Využijte tempomat

Je to dobrá pomůcka pro jízdu na dlouhé vzdálenosti a může pomoci udržet vaše nohy rovně na podlaze. Nezapomeňte se však při dlouhém sezení ve skrčené poloze, protože kolena výše než boky mohou způsobit nepříjemné pocity v oblasti zadní části stehen. Zvažte také polohu na volnatu 4 a 8. Tato poloha rukou může být pro podporu ramen a šíje lepší než poloha 10 a 2, kterou jste se učili v autoškole.

Nastavte si správně zrcátka

i Zdroj obrázku: Pxfuel

Zrcátka byste neměli nastavovat příliš často. Pokud si všimnete, že si hrajete se zrcátky při cestě do práce, může to být známka toho, že začínáte během dne klesat ve výšce posezu.

Dělejte přestávky během dlouhých jízd

i Zdroj obrázku: Pixabay

Neměli byste řídit déle než dvě hodiny naráz, aniž byste si udělali krátkou pauzu, protáhli se pořádně prokrvili všechny části těla. Není žádným tajemstvím, že delší sezení škodí vašemu zdraví!

Proveďte průzkum pomocí experimentů

Zjištění, jaké pozice vám způsobují problémy nebo odkud přesně pochází vaše nepohodlí, bude pravděpodobně vyžadovat trochu testování. Pokuste se provést několik změn za sebou, abyste mohli přesně určit, co způsobuje vaši bolest. Nejprve zkuste seřídit sedadlo, po pár dnech vyzkoušejte různé polohy paží, atd.

Příliš rychlá změna by mohla vaše příznaky zhoršit a zanechat ve vás pocit bezradnosti, takže je dobré postupovat opatrně. Možná nebudete mít sílu sedět v nové poloze po celou dobu cesty do práce takže vyzkoušet novou pozici po dobu pěti minut a pak se pak se, například po zastávce v obchodě pro snídani, vrátit ke staré, je dobrý začátek.

Nastavte si auto tak, aby pracovalo za vás, a procvičujte si dobrou ergonomii řízení, jako byste seděli v práci u stolu. Řízení by nemělo být více stresující, než už je, a rozhodně by nemělo způsobovat bolest. Pokud se vám nezdá, že na to přijdete s několika úpravami sami, je čas navštívit fyzioterapeuta.

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články