EU nechává automobilky v nejistotě. Radikální plán na zrušení spalovacích motorů může přinést velké problémy

Sehnat auto s benzínovým nebo dieselovým motorem bude v rámci Evropské unie od roku 2035 nejspíš vyloučeno. Boj za lepší klima se ovšem může zvrtnout.

i Zdroj fotografie: Uživatel M 93 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Zcela přelomový a dosti radikální klimatický balíček z Bruselu, tzv. Green deal, navrhuje od roku 2035 totální absenci emisí z vozidel. V praxi to znamená zákaz produkce a prodeje klasických spalovacích motorů, tedy kompletní přechod na elektromobilitu. Zatím nejde o konkrétní plán, ale o obecný záměr. Ještě musí projít jednotlivými státy a Evropským parlamentem, což je operace i na několik let. Už teď ale mnohým způsobuje vrásky.

Budoucnost v klimatické neutralitě

Rok 2035 se má nést ve znamení dosažení tzv. klimatické neutrality do poloviny století. Komise v ní počítá s průměrnou životností vozidla na 15 let, na rok 2050 tak vychází absence spalovacích motorů kdekoli na ulicích. Již v roce 2030 má ale dojít k redukci emisí právě z tohoto zdroje o celých 55 % oproti dnešku. Řada automobilek už investovala do budoucí produkce elektromobilů a to nijak malé prostředky.

iZdroj fotografie: Pxhere

Například Volkswagen avizoval záměr skončit s prodejem benzinů nebo dieselů během 15 let. Další výrobci sice nějakým způsobem akceptují obecný záměr EU, chtějí ale větší pružnost termínu. Dalším bodem jsou také veřejné investice do související infrastruktury. Elektromobilita si postupně získává své další fanoušky, oficiální vládní nařízení může však paradoxně celou situaci výrazně zhoršit. Včetně starosti o emise.

Hromadné nákupy před koncem

Podle vyjádření automobilek totiž hrozí, že lidé budou právě před rokem 2035 kupovat co nejvíce klasických vozidel, případně používat starší a škodlivější kusy. Automobilky bude plánovaný rychlý přechod znamenat další výrazné investice a zároveň nejistotu, dokud nebude existovat jasná formulace. Při absolutním vyloučení spalovacích motorů bude narůstat stáří používaných vozů, které budou provozovat hlavně domácnosti.

iZdroj fotografie: Pxhere

Ve spojení s pandemickou krizí si totiž mnoho lidí nebude moci elektromobily dovolit, případně je k využívání klasických vozů budou vést další důvody. Podle více vyjádření by mnohem pozitivnější byl záměr v rámci jednotlivých států přispět k lepším podmínkám. Nikoli tedy obecný příkaz Evropské unie s radikálním časovým horizontem. Stěžejní otázkou je pak také ona infrastruktura, bez které budou elektromobily nepoužitelné.

Jedno na doma a jedno na cesty

Během posledních let je už znatelný trend dvou vozů, tedy kombinace klasického spalovacího a elektrického. Každý z nich je totiž vhodný na jiné situace. Běžný pohyb do práce, školy nebo na nákupy se více hodí pro elektromobil. Jeho hlavní pozitivum je absence emisí v popojíždění na komunikacích velkých měst. Pro pohyb na pravidelných trasách v určitém okruhu je tak elektromobil celkem ideální řešení.

iZdroj fotografie: Pxhere

Mnohé domácnosti si ovšem uchovávají klasický vůz vzhledem k jeho spolehlivosti na delších cestách. Majitelé totiž vědí, že na jednu nebo dvé nádrže zvládnou naprosto bez problémů celou dovolenou a benzínová pumpa vždycky někde bude. Elektromobil je totiž omezen také obecnou technologickou neschopností efektivního skladování energie. Na druhé straně kanystr s benzínem si může každý řidič dát do kufru snadno a bez potíží.

Jezdíte klasicky nebo elektromobilem? A máte více aut?

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články