Schovat auto při útěku před policií může být někdy jediné řešení. V případě nádherné Corvetty je celkem jedno, že v té stodole byla o něco déle.
Některá zapomenutá auta v různých skladech a stodolách nemají v podstatě žádný zajímavý příběh krom toho, že na ně zkrátka někdo zapomněl. Případně odešel, zemřel, zkrátka nemohl se jim dále věnovat. A ony tam tak stály, roční období se kolem nich střídaly a z některých pomalu odcházel život, až se z nich staly spící připomínky lepších časů. Čekajících na to, až je opět někdo probudí a vdechne do nich život. A pak jsou příběhy, napsané jako přes kopírák z nějakého akčního filmu. Na jeden takový se s námi pojďte podívat.
Corvette C3 byla úžasná, nejen motorem
Jeho hlavní hrdinou je Američan Mike z Birminghamu, známější ve své komunitě jako „Big Block Mike“. A Chevrolet Corvette z roku 1968, po jehož kapotou trůní, jak už mnozí pochopili, „big block“ osmiválec. Tedy nefalšovaných 7 litrů objemu a přesně v této specifikaci také plnotučných 324 kW (441 koní) při 5800 ot/min a 624 Nm kroutícího momentu při 4000 ot/min. Ano, to může mnohým znít jako rajská hudba, při tříválci 1,0 EcoBoost od Fordu pod kapotou (například) Fiesty.
Jak se ti dva seznámili? To je také zajímavý příběh. Mike pracoval po svojí střední škole jako „realitní agent“, i když to je velmi vzletné pojmenování pro jeho náplň práce. Všichni známe tyto „agenty s teplou vodou“, v levném obleku z výprodeje by vám prodali cokoli, co jen trochu prodat jde. A Mike tak obíhal domy a byty k prodeji, dokumentoval, domlouval schůzky, zkrátka snažil se nějak vypracovat. A krom obživy měl jeden cíl. Ten cíl byl v obchodě o ulici vedle, vzadu měl nápis „Corvette“ a pod kapotou 7,0litrový osmiválec.
I chudý „agent“ nakonec sehnal peníze
Nakonec se Mikeovi povedlo v roce 1974 dát dohromady 2900 dolarů (bylo to téměř před 50 lety, nezapomeňte) a pro vysněnou „Vettu“ si mohl jít. Od té doby byl častým hostem všech legálních i nelegálních srazů a závodů s auty a jedinci, vyžívajícími se v pravých amerických muscle cars. Jsou sedmdesátá léta ve Státech, Vietnam už skončil, je vám dvacet něco, galon benzínu stojí něco mezi zmrzlinou a svačinou a poldové jsou v klidu, tak co byste jiného dělali, než si totálně užívali život. Mike to neviděl jinak.
Trochu jinak to ale viděli zmínění „poldové“, kteří se přeci jen čas od času na nějaký podobný „ilegál“ vypravili, aby si mohli ujasnit, kdo jim v jejich rajonu „loupe perníček“. Čímže nemyslíme český perník pardubický a už vůbec ne ten chemický a vařený. Policisté jen zkrátka chtěli vidět, jak moc rizikové bude nechat tuto „omladinu“ na pokoji, případně se jí dále zabývat. A pochopitelně, vyžadovat dodržování předpisů. I s muscle cars. A tak se stalo, že při jednom takovém ilegálním závodě se dostal Mike do hledáčku policejního vozu a začalo pronásledování.
Honička s policií 1:0, úschovna jistá
Předpokládáme, že americká policie v té době jela v nějaké starší verzi Chevroletu Caprice, případně Fordu Crown Victoria. Proti „nabušené“ Corvettě s více než 400 koňmi pod kapotou a „mladým střelcem“ za volantem nemohli mít šanci, pokud mladík znal alespoň trochu terén. Podle toho, jak to dopadlo, tak znal. Corvetta opravdu policii ujela a Mike udělal tu nejrozumnější věc, jakou mohl: Chevrolet schoval ke známému do stodoly a zvolil na chvíli jiný způsob dopravy. Není důvod dráždit kobru bosou nohou.
Corvette nakonec v té stodole zůstala více než čtyři desítky let. A jak je patrné z videa, i jen pouhé vytažení na světlo nebylo úplně jednoduché. Autu však nic nechybí a není zrezlé, je tedy více než pravděpodobné, že nakonec „big block“ znovu naskočí a 441 plnotučných koní dostane napít. Galon benzínu už sice není za zmrzlinu nebo za jednu svačinu, ale kdo by to u takové červené nádhery řešil. Mike, z kterého se mezitím stal čiperný důchodce, určitě ne. Až mu tohle auto trochu závidíme. V Bruselu by nás za něj dnes ukřižovali, i když by stálo „za hřích“. Co říkáte?