Potřeli jsme čelní sklo auta jablkem. Kapky deště z něj mizely jako z tekutých stěračů

Nahradit nefunkční stěrače čelního skla je nemožné, přesto ale podle internetových rádců existuje dočasné řešení. Může být ale nebezpečné.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Člověk má rád symboly. Některým věcem spojeným s určitým symbolismem přikládá větší důležitost. Možná určitou mystičnost. Takže když se v nějakém internetovém fóru objeví tip nebo rada na trik, který souvisí s jablkem, řadu motoristů to zaujme. Jablko stálo podle legend za zrodem lidstva tak, jak ho dnes známe. Minimálně podle křesťanské nauky. Jak ale může jablko pomoci řidiči osobního auta?

Ovoce obvykle do výbavy motoristy nepatří, výjimky jsou

Používání poživatin, zeleniny a ovoce při údržbě automobilu už se stalo jakýmsi folklorem u specifické skupiny motoristů. Ten, kdo nevěří na komerčně vyráběnou a masově prodávanou chemii, hledá bio alternativy. Jablko by podle jednoho konkrétního tipu mělo pomáhat v nesnázích, a to hned dvakrát. Tajemstvím je chemické složení jeho šťáv.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Nejde o žádnou mystiku nebo nadpřirozené tajemno, byť by měl tento plod umět to samé, co biblický Mojžíš. Rozehnat vodu. Jablko je plod jabloně, druhem plodu je malvice. Patří mezi nejběžnější druhy ovoce ve střední Evropě. V kultuře a kuchyni člověka se vyskytuje už tisíce let a je důležitou součástí lidského jídelníčku. Jen pro zajímavost, ročně je na světě sklizeno řádově přes sto milionů tun jablek.

Tajemství je v chemickém složení jablečných šťáv

Jablka jsou oblíbená a důležitá pro obsah vitamínů a zdraví prospěšných látek. Do chemického složení jablečných šťáv patří i kyselina jablečná. V chemickém systému je označená jako 2-hydroxybutandiová kyselina, chutná kysele a vyskytuje se nejenom v jablkách, ale v mnoha dalších trpkých nebo kyselých pokrmech, například v hroznovém víně, meruňkách, hruškách.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Kyselina jablečná se přirozeně vyskytuje i v lidském těle v podobě svého aniontu, malátu. Video ukazuje, pro česky hovořící čtenáře bude možná vhodné zapnout si titulky, jak domácí kutil a samozvaný zlepšovatel jablko u auta používá. Lze pojmenovat dvě hlavní příležitosti, při kterých se dá jablko využít. Když přestanou fungovat stěrače a když chce řidič ošetřit přední sklo, aby odpuzovalo vodu. (podobně jako efekt tekutých stěračů)

Sklo lze ošetřit různě, evidentně i rozpůleným jablkem

V obou případech jde v podstatě o to samé, internetový vynálezce a objevitel tvrdí, že kyselina jablečná způsobuje a skle vodoodpudivost. Jet za deště bez stěračů nelze doporučit, jde o vyloženě nebezpečnou věc a pokud by taková situace nastala, vyplatí se raději buď počkat, než přestane pršet. Anebo si zajistit odtah. Nejde jen o déšť, ale náhlá „sprcha“ od protijedoucího auta může řidiče na okamžik oslepit a incident může být na světě.

Pokud lze použít jablečnou šťávu jako prevenci a pomoc k odpuzování vody, asi to je na každém, jestli trik vyzkouší. My v redakci věříme spíše na komerční autokosmetiku. Postup, pokud by někdo měl zájem a chtěl pokus realizovat, je jednoduchý. Jak je vidět na videu, stačí vzít jablko, rozkrojit a potřít jím čelní sklo. Je-i pravda, že za vším je kyselina jablečná, pak by asi mělo platit, že lepší je nezralé jablko než zralý plod, protože zmíněná kyselina se vyskytuje zejména v nezralých plodech ovoce.

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie

Co si o tomto triku myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články