Jak auto správně umýt a nepoškrábat ho: Důležitá je nejenom voda

                   

Když se řekne mytí auta, každý se jenom zašklebí, jelikož na tom nevidí skutečně nic složitého. Je pravdou, že odstranit z auta běžné povrchové nečistoty skutečně složité není. Jsou však situace, kdy je na něm i zažraná špína, stejně jako jsou situace, kdy se naše důkladnost při mytí změní ve stav, kdy auto nevědomky ničíme. Dochází k poškrábání naší karoserie. Jak auto dokonale umýt a nepoškrábat ho? Stačí dodržovat základní pravidla.

Bez vody to nepůjde

Než tuto radu rozebereme blíže, je třeba připomenout, že na trhu už existují různé přípravky, u kterých opravdu stačí jenom malý trošek vody a k poškrábání karoserie by dojít nemělo. Pokud však máte přísun ke zdroji vody, je zbytečné do nich investovat, když lze jít klasickou cestou. Velkým rizikem pro váš lak jsou právě nečistoty, v podobě jakýchkoliv drobných kamínků. Pokud nejsou vodou dostatečně splachovány z povrchu karoserie, dochází k tomu, že je po ploše auta často roztíráte a tím na karoserii vytváříte výrazné škrábance. Proto si pamatujte, že bez vody, a to opravdu velkého množství, které zajistí, že drobné kamínky budou spláchnuty na zem, to nepůjde.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Nejlepší je to bezkontaktně

Pokud chcete eliminovat jakékoliv riziko poškrábání auta během mytí, je na místě volit bezkontaktní způsob. A to tlakem vody. Můžete využít buď vlastní domácí vysokotlaký čistič, nebo zvolit některou z poboček bezkontaktních myček. V obou případech byste měli postupovat systematicky a samozřejmě také s co největší ohleduplností. I tady by mělo být základem prvotní spláchnutí největších nečistot a až potom důsledné mytí, krok za krokem. Jelikož se o vše postará jenom tlak vody, je riziko poškrábání karoserie v tomto případě opravdu minimální.

Rukou raději ne

Nikdy byste neměli umývat auto jenom tak rukou, jelikož to je ta nejlepší cesta k tomu, jak ho výrazně poškrábat. I když se to nezdá, tak na karoserii mohou nechat výrazné hluboké stopy třeba vaše prsteny, stejně jako nelze opomíjet ani fakt, že ji klidně poškrábou také vaše nehty. Pokud nevěříte, podívejte se na oblast kliky od dveří. Zde uvidíte, co vše dokážou nehty a prsteny na vaší ruce. Toto místo na karoserii je většinou tím nejpoškozenějším na celém voze. A to jenom z důvodu nešetrnosti. Jak vidíte, mytí holou rukou rozhodně není ta správná cesta.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Měkkost jako základ

Čím měkčí, tím lepší. Toto by mělo jasně platit o vašich pracovních nástrojích. Nejlepší volbou jsou v tomto případě různé utěrky, nebo rukavice z mikrovlákna. To je nejenom dokonale měkké, ale umožní i snadnou údržbu. Po mytí auta lze takovou utěrku vložit do pračky a dokonale vyprat tak, aby byla znovu čistá. Co naopak nedoporučujeme, to jsou běžné houby. Tedy pokud je po každém mytí nechcete vyhodit. Jejich rizikem je to, že i přes důkladné ždímání v nich stále mohou zůstávat zrnka písku, kterými následně vytvoříte ony tolik typické kruhové škrábance.

Chemie jako váš dobrý pomocník

A co v případě nečistot, jako je třeba hmyz? Důkladné mechanické čištění ho sice může odstranit, ale pamatujte na to, že jakýkoliv větší tlak opět zvyšuje riziko poškrábání. Zde raději doporučíme jít cestou chemie, které pomůže hmyz z karoserie snadno uvolnit a jeho odstranění bude hračkou i bez nutnosti použití velké síly. I toto povede k výrazné ochraně karoserie. Podobnými cestami doporučujeme odstranit i další takzvaně zažrané nečistoty, na které běžná utěrka nebo tlak vody nestačí.

iZDROJ FOTOGRAFIE: Pixabay.com

Vosk váš lak ochrání

Na co při mytí vozu nikdy nezapomínat, to je voskování. Proč? Díky vosku vytvoříte na vaší karoserii doslova ochrannou vrstvu. Nejenom, že tak můžete doslova zakonzervovat svou karoserii, ale tento postup zajistí i budoucí snadnější mytí vašeho vozidla. Navíc nemusí docházet ani k případnému poškrábání, jelikož mezi vaším pracovním nástrojem a samotným lakem bude stále určitá vrstva vosku, skrz kterou se drobná zrnka písku, působící poškrábání, vůbec nemusí dostat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články