Jak bezpečně řídit auto s kolem na střeše

Máte střešní nosiče na kola, nebo o jejich pořízení uvažujete? Sepsali jsme pro vás návod.

                   

Jak vybrat střešní nosič na kolo a pár základních pravidel pro bezpečnou jízdu s jízdními koly na střeše automobilu.

Co vlastně potřebuji k převážení kol na střeše?

Rodinka se vám postupně rozrůstá a vy už nemáte v autě prostor pro převoz všech kol? Řešením jsou střešní nosiče, díky kterým nemusíte vozit uvnitř auta ani jedno kolo. Střešní nosiče na kola se připevňují na příčníky, chcete-li zahrádku. Příčníky na váš vůz jednoduše vyberete např. pomocí jednoduchého konfigurátoru pro výběr střešního nosiče. Teprve na ně potom umístíte střešní nosič.

Jak vybrat střešní nosič na kolo?

Nosiče kol se obvykle prodávají jednotně, takže jednoduše pořídíte počet střešních nosičů na kola podle toho, kolik kol potřebujete převážet. Limitem je také prostor na střeše auta a její maximální zatížení v kg.

i

Menší vozy typu hatchback mají obvykle na střeše prostor a nosnost na 3, maximálně 4 kola. Pokud však máte větší SUV, bez problémů na střeše uvezete i 5 bicyklů. Určitě nedoporučujeme na střeše převážet těžká elektrokola. Na ty se mnohem lépe hodí nosiče kol na tažné zařízení.

Cena nosičů obvykle koresponduje s jejich materiálem a kvalitou

Nejlevnější střešní nosiče na kolo dnes sice pořídíte i pod 1000 Kč, ale kvalita zpracování takového výrobku opravdu není nic moc. Pokud však auto dáváte na střechu jednou do roka, vystačíte si i s levnějším nosičem.

i

Jestli však patříte mezi vášnivé cyklisty, určitě se vyplatí připlatit za nosič od některé z prémiových značek.

Výborné střešní nosiče vyrábí např. švédská značka Thule, která vyrábí nosiče z lehké a odolné hliníkové slitiny, jejichž montáž na příčníky zabere sotva pár minut a jejich nosiče obsahují také zámky, které ztíží práci případným zlodějům. Přesto však raději nikdy nenechávejte auto s koly na střeše bez dozoru.

Obzvlášť opatrní by pak při výběru nosiče měli být majitelé kol s karbonovým rámem. Takové kolo vyžaduje speciální střešní nosič, který se rámu vůbec nedotýká. Jde např. o model Thule UpRide 599.

Pokud hledáte kvalitní střešní nosiče na auto nejen na přepravu kola, velmi oblíbená je značka Thule. Produkty od tohoto výrobce, ale i dalších prověřených výrobců najdete třeba na specializovaném e-shopu tazne-rameder.cz.

Jak namontovat střešní nosič kol?

Jak už jsme zmínili v úvodní části článku, střešní nosiče kol se montují na příčníky. Uchycení nosiče kol na příčníky záleží na konkrétním typu nosiče. Návod bývá přiložený v originálním balení. S instalací vám případně pomohou i instruktážní videa na YouTube.

Zásady bezpečné jízdy s kolem na střeše

Při přepravě jízdních kol na střeše je třeba počítat s úpravou rychlosti. Kola na střeše mají totiž poměrně velký odpor vzduchu. To má samozřejmě vliv také na spotřebu paliva. Ta může stoupnout dokonce až o třetinu oproti běžnému provozu.

i

Nosiče Thule jsou stavěné pro maximální rychlost 130 km/h, ale s levnějším nosičem Menabo Top Bike, byste měli jet maximálně 110 km/h. Pozor si samozřejmě dejte také při vjezdu do podzemních garáží. Na internetu kolují nepěkná videa, na kterých nepozorní řidiči zvládli během okamžiku nenávratně zničit nejen kola, ale také střechu vozu.

Přejeme vám šťastnou ruku při výběru nosiče a hlavně spoustu šťastných kilometrů bez nehod jak za volantem, tak v sedle vašeho miláčka na dvou kolech!

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články