Jak často byste měli měnit zanesený vzduchový filtr? Prozradíme domácí postup krok za krokem pro ušetření peněz

Výměna vzduchového filtru má své předepsané intervaly, které udává přímo výrobce. Montáž a demontáž je jednoduchá a zvládne ji téměř každý.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Někteří řidiči se snaží dodržovat pravidelné servisní prohlídky a intervaly výměny. O tom, jak důležitá je pravidelná výměna oleje, ví téměř každý řidič. Jinak je tomu ovšem u vzduchového filtru. Přestože je tato součástka levná a jednoduchá na výměnu, mnoho řidičů ji mění málo, nebo někteří dokonce vůbec. Vzduchový neboli pylový filtr není důležitý pouze pro alergiky, ale pro všechny řidiče. Kromě pylů se totiž do kabiny dostávají škodlivé látky přímo z provozu, a proto je důležité jej pravidelně měnit.

Proč je důležitá častá výměna

Vzduchový filtr má v automobilu jednoduchý úkol. Zachycuje prach a jiné nečistoty, které by jinak vstoupily až do auta. Mimo to také udržuje čistý ventilační systém v okolí ventilátoru a na potrubí, které přivádí vzduch. Některé dražší filtry díky uhlíkové vrstvě dokonce zachycují i saze, vzdušné alergeny a nepříjemné pachy z okolí automobilu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zanesený vzduchový filtr může mít několik příznaků, které rozezná i nezkušený řidič. Jedním z těch hlavních je, že uvnitř vozu vzniká a následně se drží nepříjemný zápach. Všimnout si ho můžete také podle sníženého proudění vzduchu z ventilace. Zanesený vzduchový filtr má negativní vliv jak na pohodlí cestujících, tak na jejich zdraví. Z toho důvodu by měl být pravidelně kontrolován a měněn.

Výměna po 15 000 km a nejlépe kontrola každých 6 měsíců

Výrobci automobilů udávají, že interval výměny tohoto filtru je okolo 15 000 km. Doporučuje se však kontrola alespoň jednou za půl roku. Jedině tak jste schopni zkontrolovat a včas poznat jeho znečištění. Jeho demontáž a výměna jsou velmi jednoduché a cena se pohybuje v závislosti na typu daného filtru. Obyčejné papírové se dají koupit za několik desítek nebo nanejvýš několik stovek korun. U těch složitějších a lepších (uhlíkových) se už cena dostává nad 500 korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Uhlíkové filtry jsou oproti těm papírovým schopny pohltit škodlivé látky, jako jsou sloučeniny síry, ozon a oxidy dusíku. Navíc také zastavují nepříjemné pachy. Výměna filtru není nijak náročná a zvládne to i méně zkušený opravář. Postup demontáže i následné montáže naleznete buď přímo v příručce vašeho vozidla, nebo často bývá na obalu nového vzduchového filtru.

Zdroj: CarMechanics, HowToCars

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články