Většina řidičů neumí správně používat jízdní pruhy. Zbytečně zdržují silniční provoz

Každý den se potkáme s podobnou situací na silnici – nepochopitelné jednáni řidičů, kteří neznají pravidla silničního provozu. Neobtížnější se zdá být jízda v pruzích.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dlouhodobé statistiky ukazují, že řidiči, kteří se ocitnou ve více pruzích na dálnici nebo víceproudých silnicích, vytvářejí mnoho nebezpečných situací při přejíždění z pruhu do pruhu nebo při připojování na danou silnici. Spousta řidičů má problém s přejížděním z pravého pruhu do levého. Na komunikaci, která má více pruhů v jednom směru, se jezdí vždy vpravo. Levý pruh by měl být pouze pro předjíždění, proto se mu říká „rychlý“.

Řidiči z levého pruhu mají tendence neuhýbat

Určitě to zná každý řidič. Jedete v pravém pruhu, chcete předjet pomalejší auto. Zařadíte se do levého a dojedete auto před vámi. To ale nezabočí do pravého, pomalejšího pruhu, a jede pořád stejnou rychlostí. Jasně, může to být maximální povolená rychlost, a nebo prostě jen bezohledný řidič. Jak rychle kdo jede však přísluší spíše příslušníkům policie, takže pokud je v pravém pruhu místo, není důvod se do něj nezařadit a neblokovat rychleji jedoucí vozidla.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud je víceproudá silnice v obci nebo ve městě, i tady máte povinnost jezdit na pravé straně a do levého proudu vjet pouze, když budete předjíždět. Nákladní automobily by do něj jezdit neměly vůbec, kromě situací, které to vyžadují, jako je otáčení nebo odbočování. Nikdo by však neměl druhé úmyslně omezovat, neboť tím brzdí plynulost a dokonce i poručuje zákon. Výjimku tvoří kolona, v níž stojíte, a která pouze popojíždí. V tomto případě neplatí pravidla levého a pravého pruhu. V této situaci nemůžete ovlivnit rychlost vozidla a v pravém pruhu můžete jet rychleji.

Problémy jsou časté v připojovacím pruhu a také při zipování

Jestli je k silnici postaven připojovací pruh, řidiči by se měl zařadit až na jeho konci. Mnoho řidičů ale tuto poučku nezná a na hlavní silnici se připojuje hned. Pokud před sebou máte 200 metrů dlouhý připojovací pruh, vyhoďte blinkr až v momentě, kdy jste dostatečně rozjetí a zvládnete se zařadit tak, aniž byste omezili projíždějící auta. Snaha o připojení ihned může způsobit, že zablokujete ostatní řidiče. Jestliže v místě není žádný připojovací pruh, je řidič povinen vás pustit, abyste se mohli připojit do provozu.

iZdroj fotografie: Pixabay

V zákoně si můžete přečíst, že zipování je povinné i v případě, že není kolem silnici značka, která by ho vyobrazovala. I tady je nutné využít celou délku předjíždějícího pruhu. Pokud se zařadíte dřív, komplikujete dopravu a provoz může houstnout. Všechny tyto situace jsou popsány v Pravidlech silničního provozu a ty by měl znát každý majitel řidičského průkazu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články