Přeprava vánočního stromku není zas tak jednoduchá záležitost, jak by se na první pohled mohlo zdát. Každý rok přitom vidíme odstrašující příklady na střechách aut i jinde.
„A bude mít ty velký zahnutý zuby nahoru…?“ – „Musíš vydržet a budou i zuby.“ Asi nemusím nikomu říkat, odkud tato kultovní hláška je známá. Obstarávání stromečku je neodmyslitelnou vánoční tradicí. A moderní časy přišly i k nám. Pokud jste se tedy rozhodli pro stromek umělý a máte jej v krabici ze supermarketu, nejspíš vám následující řádky moc nepomohou. Pokud ale trváte na vůni jehličí, bude nutné řešit i transport domů. Zejména u opravdu nádherných kusů přes metr a půl už to není tak jednoduché. Pojďme se na to podívat společně.
V lese stromek rozhodně neshánějte
A rovnou předesílám, že důrazně, ale opravdu důrazně nedoporučuji obstarat stromek v duchu výše uvedené české a dnes již kultovní reklamy na kolový nápoj. Rizik, která tohle „pořízení pod rukou“ s sebou přináší, je tolik, a některá jsou natolik zásadního charakteru, že za to ušetřených pár tisíc korun opravdu nestojí. A nebudu vás strašit policejním odstřelovačem, nikoli, ta akce již skončila. Nicméně i „obyčejná“ lesní stráž má statut veřejné osoby a má právo vás legitimovat. A pokutovat. O policii nemluvě, o naštvané bachyni v lese pak už vůbec ne.
Opravdu to za to nestojí. Kupte jej na trzích, u hobbymarketu, kdekoli. Nejlepší a nejjednodušší je pak samozřejmě naložit ho na vozík. U zmíněných hobbymarketů si vozíky lze i půjčit, za celkem malý obnos. Pokud to z jakéhokoli důvodu nejde (například nemáte tažné zařízení) a máte stromek k dvěma metrům a auto velikosti Fiatu 500, pak nastává problém. Majitelé velkých kombi mohou naopak přesně v tyto dny zajásat: ano, teď se (dvoumetrový) kufr hodí.
Video ukazuje, jak dopadne stromek připevněný na střeše
Řešením je střešní nosič, nicméně apeluji na důkladné připevnění. Použití klasických gumových napínacích šňůr na upevnění stromku, ať už uvnitř vozu, nebo na střešních nosičích, taky rozhodně nedoporučujeme. Tyto šňůry nejsou schopné bezpečně udržet těžký stromek na místě v krizových situacích. Test německého autoklubu ADAC ukázal, že tzv. „gumicuky“ stromek na střeše neudrží ani při prudkém vyhýbacím manévru, natož při havárii. Níže přiložené video to ukazuje jasně:
Stromek vždy na nosič a vždy špičkou dozadu!
Pokud ho umístíte na střechu, vždy ho upevněte špičkou dozadu, aby proudící vzduch během jízdy nepoškodil větve. Zároveň to usnadní aerodynamičnost, takže se stromek o dost snáz udrží na střeše, a navíc vás nebude zpomalovat. Při upevňování textilními upínacími pásy zajistěte, aby byl stromek pevně zafixován a nemohl se pohnout do stran, vpřed ani vzad. Vyhněte se použití elastických popruhů, které nejsou bezpečné – jak jsme už říkali, crash test ADAC ukázal, že „gumicuky“ při nárazu praskly a stromek se stal nebezpečným projektilem.
Pokud se rozhodnete pro přepravu v interiéru, je samozřejmostí podložka z deky či větší igelitová plachta. Od věci není ani dřevěná deska, silnější karton, zkrátka cokoli, co vložíte mezi stromek a přední sedadla a co pomůže lepšímu rozložení hmotnosti při případném nárazu. Zkrátka zajistěte, aby stromek měl pokud možno minimální pohyb v zavazadlovém prostoru vozu. A pokud stromek přesahuje obrys vozu – například vyčnívá ven z kufru nebo přesahuje střechu –, je nutné dodržet silniční zákon.
Zákon hovoří (jako vždy) jasnou řečí
Zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, paragraf 52:
„Náklad, který přečnívá vozidlo o více než 1 metr vpředu nebo vzadu, nebo z boku více než o 400 mm, musí být viditelně označen. Za nesnížené viditelnosti je třeba použít červený praporek o minimálních rozměrech 300 × 300 mm. Při snížené viditelnosti je nutné označit přečnívající konec vpředu neoslňujícím bílým světlem a bílou odrazkou, vzadu pak červeným světlem a červenou odrazkou. Odrazky nesmí být trojúhelníkového tvaru a mohou být umístěny maximálně 1,5 metru nad vozovkou.“
Ne každý policista musí mít nutně adventní náladu
Mějte navíc na paměti, že nesprávné převážení vánočního stromku může řidiče stát pokutu až 2 000 Kč, a jakkoli advent a Vánoce jsou svátky klidu, míru a pohody, nemusíte „natrefit“ na zrovna vánočně naladěného policistu. A ten vám k vašemu překvapení uloží blokovou pokutu za převoz stromku. Jakkoli by to jindy řešil domluvou. Největší prioritou však zůstává vaše bezpečnost i bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu. Přejeme vám klidný, radostí a láskou naplněný adventní čas plný zážitků s vašimi nejbližšími a úspěšné vyhýbání se jakýmkoli starostem! Váš tým AutoŽivě.cz