Pokud chcete, aby vydržely kotoučové brzdy na všem voze co nejdéle, musíte se k nim správně chovat. To znamená upravit styl jízdy a dopřávat jim pravidelnou péči.
Kotoučové brzdy jsou jednou z nejdůležitějších částí automobilu (u starších vozů to byly zase brzdy bubnové). Ať už máme sebedražší auto, sebesilnější motor, sebelepší pneumatiky, bez dobrých brzd se prostě do cíle bezpečně nedostaneme. Ale jak o takové brzdy pečovat? Jak jezdit a kdy správně brzdit, abyste předešli předčasným opravám a zvýšili bezpečnost svou i ostatních?
Zpomalte a jeďte plynule
Hned na úvod řekněme, že nejdůležitější je myslet dopředu, zpomalit a předvídat. Všímejte si okolního provozu a podle toho upravte svůj styl jízdy. Ačkoliv celý svět někam spěchá a každý z nás musí někde být, mým prvním doporučením je zpomalit. Snažte se nepoužívat metodu brzda, plyn. Jeďte plynule a opatrně. Čím plynulejší jízdu budete využívat, tím méně budete používat brzdy.
Představte si situaci, kdy přijíždíte ke světelné křižovatce. Už z dálky vidíte svítit červenou, takže budete muset brzy zastavit. Nepřidávejte plyn, naopak zpomalte, a v tom nejlepším případě „skočí“ zelená, a na brzdu nebudete muset ani stoupnout. Brzdy se opotřebovávají a namáhají se zvyšující se rychlostí exponenciálně, a tak je lepší zpomalit.
Přemýšlejte a předvídejte
Všímejte si provozu a podle toho upravte svou rychlost, zbytečně nezrychlujte a prudce nebrzděte. Doporučuji mezi vaším autem a autem před vámi dodržovat vzdálenost o délce 2-3 vteřin. Je to vaše bezpečí, které si touto vzdáleností zajistíte, a vaše brzdy vám poděkují, když nebudou muset náhle brzdit, když zrovna před vámi pojede zbrklý řidič, který si na poslední chvíli rozmyslel, že odbočí.
Čím lehčí vozidlo je, tím snáze se brzdí
Jednoduché pravidlo vycházející z fyzikálních zákonů snižuje jak opotřebení brzd, tak brzdou dráhu. Pokud o tom pochybujete, naložte si do kufru pár pytlů cementu. Berte tedy v potaz, zda jedete s vozidlem prázdným, anebo s celou rodinou a plně naloženým kufrem. Přizpůsobte tomu i vaši jízdu a počítejte s tím, že s plným vozidlem se brzdí hůře a vozidlu trvá déle, než zastaví.
Z kopce brzděte motorem
Toto pravidlo platí především na suchém povrchu. Při jízdě z kopce zařaďte takový rychlostní stupeň, který nedovolí zrychlovat autu nad určitou mez. Tím se dá rapidně prodloužíte životnost brzd a zároveň tím do jisté míry zajistíte plynulost jízdy. A pokud třeba vjedete pod kopcem rovnou do města, bude brzdění mnohem jednodušší a opět plynulejší.
Brzděte ve správný moment
Brzdit je samozřejmě lepší dříve než později. Brzděte v předstihu a plynule, zvýšíte tím životnost brzdových částí a zvýšíte tím také bezpečnost na silnici. Není totiž nic horšího než člověk, co neustále a velmi silně používá své brzdy. Většina z nás nejsou závodníci rallye, kteří mají tento způsob jízdy v popisu práce. Pokud budete tzv. Zadupávat brzdu, můžete tím ohrozit jak plynulost a bezpečnost provozu, tak velmi rychle oddělat brzdy.
O brzdy se správně starejte
Tak jako o zbytek automobilu, tedy pravidelnými servisními prohlídkami. Nezapomeňte kontrolu brzd připomenout servisnímu technikovi při každé prohlídce, lepší je být vždy opatrný. Kontrola brzdové kapaliny, vyplavování vody z brzdové kapaliny, kontrola destiček a kotoučů. Několik málo úkonů, které zvyšují bezpečnost vás i lidí ve vašem okolí.
Ačkoli se brzdný systém skládá z mnoha rozdílných a složitých částí, brzdění jako takové by pro člověka nemělo být nijak složité. Stačí poslouchat svůj rozum, jezdit opatrně, předvídat, nepanikařit a nikdy nezapomenout na pravidelnou servisní prohlídku.