V zimním období je potřeba svému autu dopřát trochu více ohleduplnosti, protože změny teplot v motoru jsou pro něj více náročné než při startování za normálních teplot. Mimo základní doporučení výrobců, jako jsou správná aditiva do paliva a tankování kvalitních pohonných hmot, můžete svému autu dopřát lepší zacházení.
Před startem motoru vždy zmáčkněte spojkový pedál
Pokud u svého auta před startem sešlápnete spojkový pedál, tak celému systému výrazně ulehčíte. Sešlápnutím spojkového pedálu totiž dojde k odpojení motoru od převodovky, a díky tomu bude celý start daleko hladší.
Po otočení klíčkem ihned nestartujte
Po otočení klíčkem a spuštěním celého mechanismu je potřeba počkat pár vteřin, než dojde ke zhasnutí všech kontrolek na přístrojové desce. Teprve potom uveďte klíček od auta do startovací polohy „ON“ – u dieselových motorů je dokonce lepší takto otočit klíčkem dvakrát pro lepší nažhavení. Na přístrojové desce najdete i zvláštní kontrolku žhavení.
Neopakujte startovací pokusy
Pokud nejste ani na 10. pokus úspěšní, tak rozhodně nepokračujte. V tomto případě je lepší automobil opustit a zjistit příčinu celého problému. Jednak by mohlo dojít k vybití baterie, ale také přehlcení motoru palivem.
Po nastartování nenechávejte motor běžet naprázdno
Jestliže se vám za mrazivého počasí podaří motor vozu nastartovat, tak ho rozhodně nenechávejte několik minut klapat naprázdno v domnění, že se lépe zahřeje. Motoru úplně stačí jedna až dvě minuty a můžete vyrazit. Prvních pár kilometrů ho nechte rovnoměrně rozehřát a po dosažení správné teploty motoru již můžete normálně pokračovat v jízdě.