Moderní autobusy ušly za poslední roky ohromný kus cesty, co se bezpečnosti a komfortu týče. Přesto i u nich jsou některá místa bezpečnější, než ta druhá. A je dobré o nich vědět.
Jsme sice magazínem o automobilech, ale čas od času se všichni dostaneme do situace, kdy musíme vzít zavděk hromadnou dopravou, ať již autobusovou, nebo vlakovou. U „natřískaného“ městského autobusu ve tři odpoledne budeme asi rádi, že vůbec jedeme a ve zdraví (a s peněženkou stále na svém místě) přežijeme těch několik stanic do cíle. Pokud ale cestujeme dálkovými spoji, je možné v online objednávkových systémech často zadat i konkrétní sedadlo. Jaké tedy vlastně zvolit? Pojďme se na to podívat.
Komfort i bezpečnost autobusů se výrazně zlepšily
Úvodem je třeba říci, že bezpečnost autobusů udělala za poslední roky opravdu významný skok, stejně jako úroveň komfortu na jejich palubách. Kdo jste třeba někdy cestovali nejmenovanou českou společností, zaměřující se na luxusní cesty autobusem do Švýcarska, pravděpodobně jste nad interiérem jejich SETRA autobusů uznale hvízdli. Super komfortní sedačky a maximální prostor kolem nich, na spodní palubě restaurace s lampičkami na stolech jako v nejlepším hotelu a celkově spíše duch Orient Expressu, než autobusu.
Ruku v ruce s tím jde i aktivní a pasivní bezpečnost, výrobci jsou si velmi dobře vědomi toho, že snímky rozbitého autobusu kdesi na stráni pod silnicí obletí během pár hodin celý svět a pro ně samotné je to pak opravdu nechtěná reklama. Kdo si pamatujete neštěstí, které se před pár lety stalo u Nežidel, dodnes zřejmě jako já vidíte „rozpárané“ horní patro autobusu a pamatujete si jak dopravní firmu, tak i výrobce toho konkrétního autobusu. Který za to pochopitelně nemohl, na druhou stranu svoje pasažéry v té nejdůležitější chvíli příliš „nepodržel“.
Nejlepší sedadlo je u kávy
Jaké sedadlo tedy zvolit, pokud budete rezervovat místenku v autobuse? Pokud je to jenom trochu možné, tak ideálně uprostřed vozu, co nejblíže zadním dveřím. A do uličky. Osobně cestuji často s RegioJet autobusy, a i bez ohledu na bezpečnost při případné nehodě volím automaticky přesně tohle místo – proti zadním dveřím a do uličky. Má to totiž (alespoň pro mne, jako člověka závislého na kávě, čokoládě a podobných teplých poživatinách) jednu zásadní výhodu.
Ano, všichni víte, nebo minimálně tušíte. Ve žlutých autobusech je automat na kávu umístěn pod schůdky zadních dveří. A protože už nějakou dobu nechodí mezi cestujícími stevardky, ale káva je „samoobslužná“, je sedadlo u automatu moje vyvolené. Zdaleka totiž nedokážu balancovat mezi sedačkami s pohárky kávy tak, jak to uměly právě stevardky. A představa, že někomu převrhnu kávu na kostým, v němž má mít za dvě hodiny pracovní mítink, mne popravdě děsí. Proto se snažím minimalizovat „transport kávy“ na několik nezbytných metrů.
A že je „kávové sedadlo“ současně tím nejbezpečnějším v autobusu je příjemná shoda náhod. Jeho „bezpečnost“ je dána hned několika faktory: jste v samém středu vozu, při nárazech zepředu nebo zezadu relativně nejlépe chráněni. Také jste nejblíž nejpřirozenějšímu nouzovému východu (dveře jdou v případě nouze otevřít manuálně). Podmínka jakéhokoli cestování je ale především PŘIPOUTAT SE. Bez pásů zkrátka vůbec nevyjíždějte. Přejeme vám šťastnou cestu, ať už budete na jakémkoli sedadle! Tento princip logicky platí i pro autobusy MHD.
Jak to vidí AutoŽivě.cz
Cestování moderními autobusy je pro mnohé vítaným způsobem, jak se zvládnout delší trasu a moci se vyhnout řízení a sezení za volantem. Pro vaši bezpečnost, pohodu a klid během jízdy je dobré se držet několika následujících rad:
- pokud můžete volit, zvolte sedadlo blízko středu vozu
- pokud cestujete patrovým autobusem, pak zůstaňte na spodní palubě
- jestli vám bývá nevolno během jízdy, pak vám bude nejlépe naopak někde v přední části vozu, blízko řídící nápravě (menší pocit pohybu „v kyvadle“)
- pokud vás čeká delší cesta, nepijte těsně před nástupem příliš tekutin, abyste nemuseli zbytečně chodit na toaletu. Naopak je dobré mít s sebou malé balení vody pro pravidelné svlažení úst a zahnání žízně
- vemte si s sebou časopis, knížku, tablet, oblíbenou hru – cokoli, co vás odvede od sledování pohybu a příchodu nevolnosti. Někomu prospívá co nejdříve usnout „a všechno zaspat“, někdo naopak v autobuse neusne nikdy
- pokud to jen trochu jde, cestujte ve dvou. Pocit blízké osoby, o kterou se mohu eventuelně „opřít“ (nebo na ní přímo usnout, pokud to tato unese) a se kterou si mohu povídat každou cestu neuvěřitelně zpříjemní
- a především, VŽDY A ZA KAŽDÝCH OKOLNOSTÍ SE PŘIPOUTEJTE
- přejeme Vám šťastnou cestu!