Jaký motor vybrat do nového auta? Řekneme vám výhody a nevýhody benzinových i dieselových motorů

Při výběru nového vozu si často pokládáme spoustu otázek, zda koupit černé nebo bíle, sedan nebo kombi a ta poslední benzin nebo diesel?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak už bylo zmíněno výše, největší rozdílem je vždy typ paliva a samotná konstrukce motoru. Každý z těchto motorů má své výhody i nevýhody. Nikdy nemůžeme dostat jednoznačnou odpověď, zda je jeden z motorů lepší. Je na každém z nás, aby si vybral ten správný, který mu bude nejvíce vyhovovat. Stačí si ujasnit, co od auta očekáváme a spočítat si, jaký motor je nejlepší.

Co můžeme očekávat od benzinového motoru?

Jednou z největších výhod zážehového motoru, kterou ocení ne jeden majitel, je nižší pořizovací cena. Ta někdy začíná již od 300 000 korun, ale u některých značek se můžete bez problémů dostat až na milion. Další obrovskou výhodou jsou nižší náklady na údržbu, samozřejmě není tomu tak vždy a náklady na údržbu se budou určovat podle typu auta. Takový Mercedes bude vždycky dražší na údržbu než naše klasická Škoda, ale s tím už musíme počítat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Auta s benzinovým motorem mají často lepší jízdní vlastnosti. Ať už počítáme to, že benzin je velmi odolná kapalina a dokáže vzdorovat i velmi nízkým teplotám, takže se vám málo kdy stane že v zimě nenastartujete. Výhoda těchto motorů je i rychlejší akcelerace než u dieselu. Benzinové motory mají okamžitou odezvu na plyn. Automobil s benzínovým motorem volí především řidiči a řidičky, kteří nepotřebují vozidlo na dlouhé vzdálenosti. Vozidlo na benzín se hodí do městského provozu a na občasné vyjížďky.

Kdy se tedy vyplatí naftový motor?

Jeden z hlavních důvodu, proč si koupit naftový motor je jeho vyšší efektivnost. Dieselové motory měly vždy větší kroutící moment, než benzinové, což se projeví hlavně v nižších otáčkách. Další věcí, proč si koupit tento motor je mnohem nižší spotřeba a výrazně nižší náklady za palivo než u benzínu. Dnes litr benzinu v průměru seženeme za 34,5 a litr nafty dokážeme sehnat i za 31,30. Naftové motory se používají ve velké většině u nákladních vozidel, protože si mnohem lépe poradí s převážením těžkých nákladů nebo osob.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zda hledáte auto na delší dobu a dlouhé vzdálenosti, jste na správném místě. Dieselové motory si dokáží lépe udržet hodnotu. Je to dáno tím, že se méně opotřebovávají. Benzinové motory postupem času smývají olejový povrch z válců, což dieselové motory ne a tím pádem jsou odolnější vůči opotřebení.

Jaké jsou tedy nevyhody naftových a benzinových motoru?

Začneme tedy u dieselu, jeho hlavní nevýhodou je vyšší pořizovací cena, což je zapříčiněno jeho složitější konstrukcí motoru. Další nevýhodou je větší citlivost na klimatické změny, ale u novějších dieselů není tento problém tak znát. Tyto problémy často řeší majitelé starších dieselových motorů, ale nikde není zaručeno, že vás to nemůže potkat v novém autě. Tyto motory se nedoporučuje používat na krátké vzdálenosti. Motory se tím ničí a zkracuje se tím jejich životnost.

iZdroj fotografie: Fotografie: Unsplash

Benzinové motory se často doporučují na krátké vzdálenosti a ani my nebudeme tvrdit, že tomu tak není. Benzín má vždy větší spotřebu než nafta, proto se také na delší vzdálenosti nedoporučuje. Málokdy se člověku stane že se dostane na stejnou spotřebu jako při naftovém motoru. Ceny za benzín jsou také vyšší než u nafty, takže je potřeba počítat s vyššími náklady za palivo. Jak už bylo řečeno výše benzinové motory jsou náchylnější na opotřebení.

Jaký je tedy finální výsledek?

Na závěr tohoto článku bych chtěl podotknout, že nikoho nechceme přesvědčovat, aby si koupil dieselový nebo benzinový motor. Je na každém z nás, aby si vybral. Naše shrnutí je, že dieselové motory se hodí spíše pro delší trasy a pro větší zátěž. Po autu s benzinovým motorem sáhnou nejspíše lidé, kteří se řadí mezi městské řidiče a chtějí si užít vyšší komfort při jízdě.

Zdroj: Porovnej24, Tutut

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články