Baterie je jednou z klíčových součástek každého auta. S vybitou baterkou zkrátka nenastartujete. Kromě toho autobaterii potřebujete, pokud má vaše auto stop-start systém, pro vyhřívání oken či aby vám hrálo autorádio. Správná péče o baterku prodlouží její životnost a tím vám ušetří peníze. Navíc se vyhnete situaci, kdy váš vůz zkrátka nenastartuje.
Čistota je základ
Většina českých řidičů si myslí, že prach a nečistoty na pouzdru baterie jsou zcela běžné a její funkcionalitu nikterak neomezují. Není to ale tak úplně pravda. Během jízdy se totiž na svorkách baterie hromadí oxidy, které omezují jejich vodivost. Takové nečistoty mohou způsobit únik elektřiny, nebo dokonce zkrat. K čištění svorek potřebujete brusný papír a čpavek. Stačí několik minut jednou za měsíc a pravděpodobnost problémů s baterií se výrazně sníží.
Pravidelně měňte elektrolyt
Autobaterie se obecně dělí do dvou typů. Bezúdržbové působí jako jeden celek a po čase je třeba je kompletně vyměnit. Druhý typ baterií je možné servisovat, mají speciální víčka, která lze odejmout. Pod nimi je elektrolyt. Pokud máte tento typ autobaterie, hustotu a objem elektrolytu byste měli pravidelně kontrolovat. Elektrolyt je třeba jednou za čas vyměnit.
Kdy autobaterii z auta vyjmout
Baterii škodí, pokud ji dlouho nepoužíváte, nebo pokud je vystavena nepříznivým povětrnostním podmínkám. Pokud tedy máte v úmyslu delší čas nejezdit, raději ji vyjměte. Totéž byste měli udělat také v zimě, když noční teplota klesne pod -20 °C. To se v českých podmínkách děje v lednu a únoru poměrně často i ve dnech, kdy se maximální denní teplota pohybuje kolem nuly. Svou roli navíc také hraje takzvaná pocitová teplota – pokud například fouká studený severní vítr, vaší baterii může být lidově řečeno „zima“. Platí tedy, že pokud v zimě neparkujete v garáži, preventivní vyjmutí baterie není na škodu.