Výpočet v kalkulačce na webu říká, kolik toho může člověk vypít. Dá se tomu věřit? Lepší než počítat je nepít před jízdou vůbec.
Sice se tváří jako nezávislá osvětová instituce fungující pro maximální dobro řidičů, ve skutečnosti je však BESIP, tedy BEzpečnost SIlničního Provozu, oddělením Ministerstva dopravy ČR. Zkratka se objevila na veřejnosti poprvé v sedmdesátých letech minulého století. Už tehdy šlo o politickou věc, o sekretariát Vládního výboru pro bezpečnost silničního provozu. BESIP informuje o řadě nejrůznějších věcí spojených s provozem na silnicích.
Rady, návody, instruktáže. A také plány, jak zdražit pokuty
Tak třeba dlouho před novelou Zákona o pozemních komunikacích prezentuje své návrhy na změnu bodového systému. Mezi ty patří nápad na zpřísnění postihů pro řidiče, kteří odmítnou test na alkohol a jiné návykové látky. Pokles o jeden bod ze současných 7 na 6 může vypadat jako ústupek, ale není. Pokuta ve správním řízení narostla na 25 000 až 75 000 Kč. Protáhla se i doba, kdy by měl být „hříšník“ v zákazu řízení.
Nyní je to 12 až 24 měsíců, od nového roku lhůta vzroste na 18 až 36 měsíců. Aby bylo jasno, nikdo neobhajuje ani náznakem to, že by měl řidič před jízdou pít alkohol. Naopak! Pokud je dnes postih za řízení pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek 7 bodů a nově má být 6, za nás by ani 8 bodů nevadilo. Alkohol za volantem je špatný a neomluvitelný. Došlo k úpravě pokuty ve správním řízení na 7 000 až 25 000 Kč ze současných 2 500 až 20 000 Kč a zákaz řízení bude nově 6 až 18 měsíců namísto 6 až 12 měsíců. To je paradox.
Pokuta za alkohol je nižší než za odmítnutí zkoušky
Pokud řidič požije alkohol, dostane menší trest než člověk, který se třeba jen panicky bojí jehel, alkohol nepožil, ale odmítl zkoušku. BESIP na svém webu také dává preventivní rady, kolik alkoholu má řidič v krvi po požití určitého typu alkoholu a za jak dlouho může řídit. To je tak složitá věc, že ji obvykle ani lékaři nekomentují nijak přesně, BESIP na to má svou kalkulačku. Podle té muž, který váží asi 70 kg a vypije osm 12stupňových piv, má v krvi 3,09 promile alkoholu a nesmí řídit dalších 21 hodin.
Ten samý člověk podle výpočtu na webu BESIPu zemře na smrtelnou dávku alkoholu vypitím třinácti 12stupňových piv. Nesmysl, chybí totiž časový údaj, za jak dlouho člověk množství alkoholu vypije. Pokud si to konzument rozloží na delší čas, s největší pravděpodobností ho to nezabije. A vypít třináct piv rychle reálně až tak moc nejde. V kalkulačce lze měnit typy alkoholu a kombinovat je. Smrtelná dávka se ukrývá v mixu třech 10stupňových a pěti 12stupňových piv, třech sklenek vína a čtyř panáků alkoholu.
Alkohol a drogy za volant nepatří, to je bez diskuze
Dávkování lze jen odhadovat, protože v kalkulačce se píše jen „víno“ a „tvrdý alkohol“, ale neuvádí se míry. Zadávat do kalkulačky jdou i záporné hodnoty, tedy že člověk vypije -3 piva a -5 vín. O jaký přesně proces v rámci fungování lidského těla jde, nevíme. O extrakci alkoholického nápoje z lidského potu? Celá věc tak působí dost nedůvěryhodně. A zbytečně, za naše peníze, za peníze daňových poplatníků. Toho, kdo pije, a stejně řídí, tak jako tak nepřesvědčí. A slušný řidič po požití alkoholu za volant nesedá a alkoholickou kalkulačku nepotřebuje.