Jeden den je cena benzínu a nafty nižší než po zbytek týdne. Kdo to ví, jindy než v daný čas netankuje.
Otázka sice není za pomyslný milion, ale přesto by odpověď pro někoho mohla mít velkou cenu. Lze ušetřit peníze jenom tím, že bude řidič tankovat v určitý den v týdnu? Jinak řečeno jde o to, jestli se mění ceny paliva na čerpacích stanicích v rámci týdne, a dá se tak spekulovat a plánovat tankování na konkrétní čas? Odpověď na otázku je třeba rozdělit do dvou částí. Zaprvé, ano, v určité dny je statisticky cena vyšší, respektive nižší než v jiné dny. Zadruhé, nás se to zase až tak netýká.
Existují dny, kdy je palivo levnější. O víkendu to není nejhorší
V minulosti bylo pozorováno, že ceny paliv mají tendenci se mírně měnit v průběhu týdne. Existují určité faktory, které mohou ovlivňovat ceny pohonných hmot v průběhu týdne. Během víkendu, zejména před a během prázdnin nebo prodloužených víkendů, může dojít k mírnému zvýšení cen paliv. To je způsobeno zvýšenou poptávkou po palivech způsobenou cestováním a turistickými aktivitami. V blízkosti hranic s jinými zeměmi může docházet ke kolísání cen pohonných hmot v důsledku cenové konkurence.
V případě, že v sousední zemi jsou nižší ceny paliv, může se to projevit na cenách i v českých čerpacích stanicích v těchto oblastech. Světové ceny ropy a dalších surovin ovlivňují ceny paliv. Pokud dojde k výraznému posunu cen ropy na mezinárodních trzích, může se to projevit i na cenách pohonných hmot v České republice. V průběhu roku může docházet k sezónním změnám cen paliv. Například v létě, během dovolených a turistické sezóny, mohou ceny paliv stoupat kvůli zvýšené poptávce. Tolik teorie, ale jak je to ve skutečnosti?
Pokud tankovat, tak na začátku týdne. U nás to ale neplatí
Rozsáhlá analýza dlouhodobých cen benzínu a nafty ukázala, že během týdne skutečně dochází k malým, ale do jisté míry významným výkyvům, které nejsou způsobeny výkyvy ceny ropy na mezinárodních trzích. Důvodem změn byla poptávka, která v průběhu týdne odrážela potřebu lidí tankovat palivo do osobních aut. Podle výsledků průzkumu jsou nejhorší dny v týdnu pro návštěvu čerpací stanice uprostřed týdne. Tím je vyvrácen mýtus, že v sobotu nebo neděli jsou ceny pohonných hmot na nejvyšší týdenní hranici. Ve skutečnosti titul nejhoršího dne na tankování připadl na čtvrtek. Druhým nejhorším dnem v týdnu byla určena středa.
Dnem s nejnižšími cenami je pondělí. Je překvapením, že pátek je také blízko pondělní úrovni, ačkoli by se dal předpokládat zvýšený ruch na čerpacích stanicích, když jedou řidiči na víkend. Pokud by někdo chtěl tedy spekulovat o ceně paliva v rámci jednotlivých dnů a tankovat pouze ve čtvrtek, špatnou zprávou je, že se jednalo o výzkum ve Spojených státech. Při pohledu o dva roky nazpět podle statistik ČSÚ ceny pohonných hmot v České republice téměř nepřetržitě rostly.
Ceny pohonných hmot u nás rostly bez ohledu na den
V lednu 2021 byl průměrný litr benzínu Natural 95 prodáván za 28,39 Kč, zatímco v prosinci 2021 dosáhl průměrné ceny 34,89 Kč, což představuje zvýšení o více než 6 Kč za litr. U nafty bylo zaznamenáno podobné zvýšení cen. V lednu 2021 byl litr prodáván průměrně za 28,26 Kč, zatímco v prosinci 2021 dosáhl průměrné ceny 33,89 Kč. Nárůst je to o více než 5 Kč za litr. Změny v cenách paliv pravděpodobně nekorelovaly s konkrétními dny v týdnu, ale spíše s celkovými trendy na trhu s ropnými produkty a dalšími faktory, jako jsou poptávka, nabídka a mezinárodní ceny ropy.
V loňském roce se ceny benzínu Natural 95 pohybovaly od 35,01 Kč/l v prvním týdnu do 47,89 Kč/l v 52. týdnu. Cena motorové nafty kolísala od 34,94 Kč/l po 49,21 Kč/l. Ani z těchto údajů nelze přímo potvrdit, že by byl vývoj cen pohonných hmot závislý na dnech v týdnu. Definitivním potvrzením nezávislosti cen pohonných hmot na dnech v týdnu je dlouhodobé sledování cen na českých pumpách samotnou redakcí. Například TankOno dlouhodobě drží cenu nafty na 28,90 Kč za litr, bez ohledu na den v týdnu. Cena zůstala mimochodem stejná i po začátku měsíce, tedy po avizovaném ukončení slevy na dani.