Kdy je vhodná doba na výměnu motorového oleje? Podceněním intervalu si můžete zadřít motor

Motorový olej a jeho kvalita je zásadní pro správnou funkci a dlouho životnost motoru a dalších součástí. Řidiči často péči o olej podceňují.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Motorový olej („krev“) je nejdůležitější náplň v každém automobilu. Pokud ji nebudete mít, zadřete si motor a z auta můžete udělat, v lepším případě, prolézačku pro děti. Když je tato náplň tak důležitá, neměla by být opomíjena při intervalech výměn. Nebo je snad situace jiná? Máme vyměnit dříve motorový olej, než předepisuje výrobce? A co se stane, když vynecháme výměnu oleje?

Funkce motorového oleje

Hlavní funkcí je samozřejmě mazání kovových ploch uvnitř motoru. Mezi další funkce patří zejména odvod usazenin a nečistot z motorového prostoru. Tyto nečistoty se pak zachytávají v olejovém filtru. Dále je pak třeba zmínit funkci chladící, těsnicí a ochrana před korozí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co měnit a kdy?

Motorový olej se mění v intervalech, který předepisuje výrobce. Bohužel, řada výrobců dnes předepisuje výměny až po ujetí 25 000 km, což je z pohledu životnosti a zachování vlastností oleje až neúměrně dlouhá doba. V servise vám většinou řeknou, že pokud chcete udržet motor v dobrém stavu, zkraťte si intervaly předepsané výrobcem na polovinu najetých kilometrů. S tím lze jenom souhlasit.

iZdroj fotografie: Naoto Sato / Creative Commons / CC BY-NC-SA

Otázkou pak zůstává, čím je pro vás automobil? Jestli jste jen uživatel, který za 2 roky vymění auto za jiné, nebo užíváte auto na operační leasing, pak vás tyto meziservisní intervaly nejspíše zajímat nebudou. Co tedy měnit s olejem? Jednoznačně olejový filtr. Výměna oleje s filtrem by měl být zafixovaný pár, stejně jako, když si obouváte boty. Taky si nevezmete pouze jednu botu (za normálního stavu).

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výměna oleje je zapotřebí i v případě, že mezi intervalem výměn olej doléváte. Dolitím oleje mezi intervaly nevzniká „obnova“ motorového oleje, jak se někteří motoristé mylně domnívají. Minimálně dochází stále k zanášení olejového filtru, který pak nebude plnit svoji funkci. 

Výběr oleje

Pokud se rozhodnete výměnu motorového oleje provést svépomocí, je důležité věnovat výběru oleje pozornost. Pro každý motor výrobce předepisuje přesně určený olej. Nemyslí se tím teď značka výrobce oleje, ale viskozita oleje. Většinou je k nalezení v návodu u vozidla. Zároveň byste měli mít informaci, o jaký olej se jedná. Jde-li o minerální olej, syntetický olej nebo polysyntetický olej. Pokud ne, poradí vám váš mechanik. Stejně se ptejte i na olejový filtr. Dávejte vždy ten, který doporučuje výrobce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co dělat s přetaženým intervalem výměny?

Výrobci uvádějí nejčastěji interval pro výměnu vzdálenost v km. Doplňuje se taky doba od poslední výměny oleje. Například výměna oleje po ujetí 25 000 km nebo po 1 roce, podle toho, která ze situací nastane dříve. Jde o to, že olej se provozem zahřívá, po dojetí se zase ochlazuje. Tímto neustálým opakováním dochází k degradaci oleje a olej tak ztrácí postupně svoje vlastnosti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co tedy dělat s přejetými kilometry? Jak bylo již výše napsáno, vyměnit. Ideálně si hlídat polovinu ujeté vzdálenosti mezi intervaly doporučenými výrobcem. Tímto úkonem není možno nic pokazit. Určitě s výměnou neotálejte, protože vašemu vozu (ať už jej vlastníte nebo pronajímáte) se to líbit z dlouhodobého hlediska nebude.

Olej Long Life

Oleje nesoucí označení „Long Life“ značí, že je možné je použít pro delší interval výměny. Uváděno je až 30 000 km. Mají tedy za stejných vlastností jako nový olej vydržet déle. Tuto vlastnost oleje je možné dodržet pouze v laboratoři. Praxe se od laboratoře značně liší. Olej nesoucí označení „Long Life“ sice obsahuje další aditiva a je složen tak, aby „vydržel“ odjet 30 000 km, ale nikde již není zaručeno, že tuto vzdálenost skutečně ujedete bez výměny.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Záleží, jak vozidlo provozujete. Pokud jezdíte dlouhé trasy, kdy se motor dlouho drží v provozní teplotě, tak je možné pocítit přínos v podobě prodlouženého intervalu. Pokud ale s vozem jezdíte kratší trasy, kdy se po zahřátí motoru dostanete do cíle, tak oleje „Long Life“ vám nepřinesou žádný pozitivní účinek. Doba, kdy budete muset vyměnit olej, bude ve většině případů do 1 roku od poslední výměny.

Je tedy zbytečné v takových případech volit olej s delším intervalem výměny a raději provést výměnu v polovině cyklu stanoveném výrobcem. Pozor, neplést si zahřátí motoru s dosažením teploty chladicí kapaliny na 90 °C, olej se zahřívá déle, potřebujete tedy ujet větší vzdálenost pro dosažení optimální teploty oleje.

Doporučení

Je třeba si uvědomit jak moc a jak často používáte svoje vozidlo. Podle toho by se měla odvíjet i výměna motorového oleje s filtrem. Pokud preferujete dynamičtější jízdu, nebojte se zkrátit interval na 7 500 – 10 000 km. Olej se při dynamičtější jízdě více namáhá a dochází k rychlejšímu opotřebení a degradaci oleje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pokud se pohybujete na delších trasách, a chcete si zachovat dynamické vlastnosti motoru co nejdéle, zkraťte intervaly výměn oleje na 10 000 – 15 000 km. A to i když vám výrobce uvádí, že můžete na další výměnu dojet až u hranice 30 000 km od poslední výměny. Častější výměnou provozních náplní nic nepokazíte, naopak prospěje to vašemu vozu více.

Jak často měníte motorový olej?

Zdroj: Motor1

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články