Čerpací stanice podvádí s množstvím načerpaného paliva. Našli jsme způsob, jak si ověřit, zda nejste okrádáni

Množství natankovaného paliva nesouhlasí s údaji na stojanu? Je tady možnost, jak se proti podvodné čerpací stanici bránit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Palivo je drahé, a účet vystavený na čerpací stanici může řidiče zaskočit. Nepříjemně zaskočit, jak jinak, po dobách, kdy stály benzín i nafta o deset korun méně než teď. Astronomická částka na účtence je nejenom iritující, ale také zakládá k podezření, jestli jsme natankovali adekvátní množství paliva a nebyli jsme okradeni. Máme opravdu v nádrži tolik načerpaného paliva, kolik deklaruje počítadlo na stojanu?

Jak velká je nádrž? Tím začneme

Základním nástrojem na odhalení podvodu je vědět, jak velkou máme nádrž v autě. Vycházíme z manuálu, ale ideálně bychom měli dojet na několik různých čerpacích stanic s minimálním množstvím paliva v nádrži a natankovat do plna. Není to nejpřesnější metoda, ale pro základní představu nám postačí. Jen je třeba vždy počítat s nějakým palivem, abychom dojeli na pumpu, nemuseli tlačit, a nepoškodily auto, zejména diesel.

iZdroj fotografie: iStock

To, že je benzín drahý neznamená, že když platíme víc než dřív, tankujeme méně paliva. Je tady otázka teplotní roztažnosti při různých klimatických podmínkách, ale tohle sami nijak nezměříme. Navíc na padesátilitrové nádrži půjde o malé objemové podíly. Jednoduchou matematikou a porovnáním ceny za litr a celkovou částkou zjistíme, jak jsme na tom.

Manipulovat s benzínem je nebezpečné!

Pokud bychom měli podezření na jednu konkrétní čerpací stanici, lze si teoreticky ověřit tak, že natankujeme do kanystru a doma přesně změříme objem paliva. A porovnáme s účtenkou. Pozor ale, toto je jednak opět nepřesné, na malém množství zřejmě rozdíl nenajdeme. A také nebezpečné a neberte to jako radu z naší strany, ale jen teoretickou spekulaci. Manipulovat s benzínem je rizikové, v domácích podmínkách to nedělejte!

Tím se dostáváme vlastně k tomu, že pokud máte pocit, že vás na pumpě podvedli, máte jedinou šanci. Obrátit se na Českou obchodní inspekci. Pouze státní kontrolní orgány mohou zahájit patřičná šetření. Měření a porovnání skutečného stavu natankovaného paliva proti údaji na stojanu může pouze certifikovaná zkušebna. Jako koncoví zákazníci nemáme cokoli samo pumpě, pokud by podváděla, dokázat.

Co vy, máte pocit, že vás na čeprací stanici okrádaji?

Zdroj: Autorský komentář Filipa Rakovana

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb.cz a Garaz.cz. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články