Koupě ojetého auta může být trefou do černého. Ale také se může stát, že se zdánlivě nejlepší obchod vašeho života změní ve vyhození peněz z okna. Abyste si ušetřili čas, peníze i nervy, je dobré stávajícího majitele vozu vyzpovídat už po telefonu, tedy ještě předtím, než se vydáte auto si prohlédnout. V našem dnešním článku vám poradíme, které dotazy je dobré prodejci položit. Celou řadu z nich vám totiž popisek v inzerátu nezodpoví.
Je auto registrováno v České republice?
Zdánlivě banální otázka, ale odpověď na ni už dávno není vždy ano. Celou řadu aut formálně vlastní leasingové společnosti, firmy se zahraničním majitelem nebo klidně i lidé, kteří mají auto z nějakého důvodu registrované v zahraničí. Často se to týká zejména obyvatel příhraničních regionů a lidí, kteří pracují v cizině. Převod vozu ze zahraničí do České republiky, byť v praxi jen „papírový“, není nic snadného a má několik úskalí. Je proto dobré se mu vyhnout a rovnou koupit vůz registrovaný v Česku.
Kdo autem jezdil a jak dlouho?
Majitel auta nemusí být vždy tím, kdo s ním reálně jezdil. Pokud kupujete ojetinu od usedlého padesátníka, která navíc nemá příliš najeto, může se na první pohled zdát, že bude v perfektním stavu. Ale je možné, že auto sloužilo jako „rozjezdový“ vůz pro děti oficiálního majitele, a tak nejprve trpěla spojka a další součástky, když se mladí s autem učili, a později bylo možná využíváno k adrenalinovým jízdám, které pěkně provětraly tlumiče a brzdné destičky.
Jaký motorový olej majitel využívá?
Tahle na první pohled nenápadná otázka vám hodně prozradí o tom, jak se původní majitel o auto staral. V dnešní době už prakticky všichni výrobci doporučují používání syntetických olejů, a to bez ohledu na počet najetých kilometrů. Pokud majitel využíval polosyntetický nebo minerální olej, stavu motoru to rozhodně neprospělo. Nebo to dělá proto, že hustší oleje mají menší riziko průsaku. Využívání nevhodných olejů navíc může naznačovat, že údržbu zanedbával stávající majitel i jinak.
Souhlasí prodejce s kontrolou v servise dle vašeho výběru?
Klíčovou otázku jsme si nechali na konec. Kupujete-li ojetý vůz, měli byste ho samozřejmě nechat prohlédnout někým, komu můžete důvěřovat. Nejlepší je váš známý, nebo alespoň mechanik z renomovaného autoservisu. Nesouhlasí-li prodejce s takovou prohlídkou ještě před samotným prodejem, měla by to pro vás být jasná stopka.