Všichni jistě známe ten nepříjemný pocit, když jedeme autem a najednou nám na palubní desce začne svítit nepříjemná kontrolka, signalizující nějaký problém s fungováním auta. Je nepřeberné množství možností, co vše s vaším autem může být.
Signalizace na palubní desce
Z palubní desky našeho auta můžeme vyčíst opravdu hodně informací. Může to vypadat jako změť všemožných nesmyslných symbolů, které se mnohdy mohou zdát nicneříkajícími. Ovšem každá z těchto kontrolek má svoji roli a v kontextu dává perfektní smysl. Mezi takovéto signalizační kontrolky můžeme zařadit:
- Brzdový systém
- Tlak motorového oleje
- Systém kontroly výfukových plynů
- Tlak v pneumatikách
Není asi nutné říkat, že velice záleží na barvě symbolů. Pokud se zobrazí červená kontrolka, znamená to závažný problém. Je tedy třeba auto okamžitě odstavit a problém vyřešit. Oranžová nebo také žlutá barva upozorňuje na to, že se s autem něco děje. Můžete tedy dále pokračovat v jízdě, avšak by bylo dobré, dát auto co nejdříve do pořádku. Pokud se vám zobrazí zelené kontrolky, auto je v pořádku a mají pro vás pouze informační charakter.
Nízká hladina paliva
Pokud se vám tato oranžová kontrolka rozsvítí, měli byste co nejdříve vyhledat čerpací stanici a doplnit pohonné hmoty. Většinu ale zajímá, kolik benzínu po rozsvícení vlastně ještě v nádrži zbývá a jakou vzdálenost je auto schopno ještě dojet. Odpověď na tuto otázku není zcela jednoduchá z důvodu odlišnosti senzorů zbývajícího paliva v nádrži. Nejčastější vzdáleností bývá padesát kilometrů, avšak vyskytují se i případy se třiceti nebo dokonce se sedmdesáti kilometry. Z tohoto důvodu nelze přesně určit, kolik vaše auto ještě zvládne s blikající kontrolkou nedostatku paliva dojet. Ovšem první věcí, kterou byste ve chvíli, kdy tuto kontrolku zaregistrujete, měli udělat, je, že začnete hledat nejbližší čerpací stanici.