Pokud u svého auta začínáte pozorovat kolísání otáček, je dobré zpozornět. V ideálním případě by měly být ustálené. Co ale v případě, že se tak neděje? Je na místě hledat důvody. Těch může být celá řada a ty nejznámější si probereme.
Špatné palivo
Právě špatné palivo může být nejčastějším důvodem kolísání otáček. Navíc přináší řadu negativních doprovodných jevů, jako ucpávání vstřikovačů. Pomocí může být natankování kvalitního paliva s aditivy, a dále případná návštěva servisu, zaměřená na vyčištění prvků vašeho auta.
Dodávka paliva
Nejenom špatné palivo, ale také jeho špatná dodávka může způsobovat kolísání otáček. Velmi častým problémem mohou být různé nečistoty v systému, vlivem kterých dochází k ucpávání a palivo tak nemůže být dopraveno tam, kam dopraveno být má.
Zapalovací svíčky
Možným další problém s kolísáním otáček můžete hledat v oblasti zapalovacích svíček. Ty totiž musí dodat potřebnou jiskru, aby se palivo zapálilo. Pokud je zde problém, můžete to poznat právě na vašich otáčkách. Servis je v tomto případě poměrně jednoduchý, jelikož obvykle postačí výměna svíček.
EGR ventil
I tato součást automobilů může být jedním z důvodů, proč otáčky kolísají. Hlavním rizikem jsou zde nečistoty spojené s jeho zanášením. První pomocí je v daném případě návštěva servisu. Poté by již mělo být jak s tímto prvkem, tak i s otáčkami obecně znovu vše v pořádku.
Jsou tu i další možné problémy
Výše jsme zmapovali to, co se může jevit jako problém nejznámější a nejčastější. Nutno však dodat, že s kolísáním otáček mohou souviset i další věci, jako třeba problém s řídící jednotkou motoru, se škrticí klapkou, s regulátorem volnoběhu a dalšími součástmi vozu. I v daných případech je pochopitelně nejlepší navštívit servis, sdělit o svých problémech a nechat mechanika, ať se pokusí závadu nejprve diagnostikovat a potom pochopitelně také vyřešit.