Financování koupě nového automobilu s pomocí leasingu může vypadat v prospektu autosalonu výhodně. Je ale důležité si ověřit, zda tomu tak skutečně je.
Pořízení nového či ojetého automobilu bývá velmi finančně nákladné. I proto v některých případech lidé využívají různých možností financování. Ať už se jedná o půjčku nebo třeba leasing. Oproti spotřebitelskému úvěru je získání leasingu většinou méně náročné. Je ale důležité si ověřit, zda pro vás tato varianta bude výhodná či nikoliv. Přestože v inzerci je možné vidět při financování leasingem cenu za vůz až o 40% levnější, mnohdy to bývá pouze lákadlo pro kupujícího, který pak zaplatí víc, než předpokládal.
Druhy leasingu
Tento typ financování má několik druhů. Jedná se o finanční, operativní a zpětný leasing. Pro běžné domácnosti je finanční leasing tou nejrozšířenější variantou. Fyzická osoba si při něm dohodne podmínky a měsíční výši splátek vozidla. To zůstává po celou dobu majetkem leasingové společnosti. Po splacení se stane vozidlo majetkem kupujícího. Do té doby kupující vystupuje pouze jako provozovatel. Zpětný leasing se hodí v případě, že potřebujete hotovost za své vozidlo.
To nabídnete leasingové společnosti a jakmile přejde do jejího vlastnictví, jsou vám vyplaceny prostředky a začínáte své auto splácet. Jedná se v podstatě o takovou zástavu, kterou můžete dále využívat. Operativní leasing je nejčastěji využíván firmami. Ty dostanou za měsíční platbu auto v podstatě k zápůjčce, takže nikdy nepřejde do jejich vlastnictví. Výhodou je, že se leasingová společnost o auto postará v rozsahu, v jakém si sjednáte. Po dané lhůtě auto vrátíte a můžete si půjčit nové. Nevýhodou je pro fyzickou osobu poměrně vysoká cena.
Výhody a nevýhody leasingu
Při pořízení automobilu nepotřebujete žádný větší kapitál či zástavu, jako tomu bývá například u půjček. Hodnotu auta splácíte v měsíčních platbách a zástavou je v podstatě samotný vůz. Jedinou investicí je tzv. akontace, kterou zaplatíte při sjednávání leasingu. Ta je dle ceny vozu až ve výši několika desítek tisíc korun. Akontaci si můžete nechat rozložit i do měsíčních splátek. Ty pak ale budou samozřejmě vyšší, než kdybyste akontaci zaplatili na místě při sjednání.
Vyřízení leasingu bývá taky rychlejší a snazší, než je tomu u spotřebitelského úvěru. Do splátek máte zpravidla zahrnuté také povinné ručení a havarijní pojištění, takže se o nic z toho nemusíte starat. Velkou nevýhodou je, že vozidlo přechází do vašeho vlastnictví až při splacení auta. Do té doby je ve vlastnictví leasingové společnosti. To může být problém například v případě, kdy leasingová společnost zkrachuje. Vůz byste museli vrátit a žádat o vyrovnání.
Rada jak nenaletět
Při sjednávání leasingu si rozhodně spočítejte, jaká je celková cena, kterou za vůz zaplatíte. Sjednání může vypadat jednoduše a prodejci to velmi zdatně umí se slovy tak, že vše vypadá jako výhodné, i když to tak být úplně nemusí. Pořádně si pročtěte podmínky a také služby, které vám leasingová společnost nabízí. Když už si kupujete vůz, který nebude ve vašem vlastnictví, dokud jej úplně nesplatíte, je třeba si vyjednat co nejlepší podmínky leasingu.
Nenechejte se dotlačit do podpisu na místě a raději si všechny dokumenty prostudujte sami v pohodlí domova. Nenechejte si nakukat, že při leasingu zaplatíte za vůz méně, než za hotové. Z plateb leasingu si společnost, která ho poskytuje, musí uhradit veškeré náklady za provoz, platy zaměstnanců a vzít si marži. Podepsání leasingové smlouvy pro vás musí dávat smysl a musíte si být jistí, že měsíční splátky budete moci vždycky zaplatit.
Jakou zkušenost s leasingem máte vy nebo vaši blízcí?