Koupit si policejní modré majáky může kžadý řidič. Nasadit a jezdit s nimi smí však pouze policie.
Napadlo to určitě každého řidiče, zejména při pomalém poskakování v koloně. Mít tak policejní maják. Zapnout ho a jezdit po ulicích bez omezení. Občas se najde někdo, kdo si maják koupí, to není problém. Problémem je, když ho někdo nainstaluje do auta, zapne a vyjede na veřejné komunikace. Tak jako motorista z polského Lublinu, který si na čínském webu koupil maják a rozhodl se hrát si na policejní auto.
Jezdit s policejním majákem může jen a pouze policie
Jeho neuvážený krok ho dostal do právních potíží, když byl identifikován a postaven před soud za své jednání. V Polsku je veřejný provoz řízen přísnými předpisy, aby se zajistila bezpečnost na silnicích a vytvořily podmínky pro plynulý provoz. Podle článku 96a polského silničního zákona je zakázáno provádět některé akce, které by mohly narušit provoz nebo napodobovat úřady.
V § 1 se říká jasně, že kdo má bez oprávnění ve svém vozidle zařízení tvořící povinnou výbavu zásahového vozidla v provozu, vysílající světelné signály v podobě modrých nebo červených zábleskových světel nebo zvukový signál s proměnným tónem, jakož i prvky značení ve formě nápisů, podléhá sankci. Dále v § 2 čteme, že kdo bez oprávnění použije ve vozidle světelné signály v podobě modrých nebo červených zábleskových světel nebo zvukového signálu s proměnným tónem, bude potrestán trestem odnětí svobody až na 14 dnů, resp. pokutou.
To ještě není všechno – § 3 říká, že zařízení nebo prvky značení uvedené v § 1 a 2 podléhají propadnutí, i když nejsou majetkem pachatele. Mladík si zjevně neuvědomil závažnost svého nápadu a jeho realizace. Na svůj automobil Audi umístil za přední sklo světelné zařízení ve stylu policejního vozidla. To vydávalo světelné signály v podobě modrých a červených záblesků.
Kdo si „hraje na policajty“, bez diskuze porušuje zákon
Chování mladíka v autě s majákem donutilo ostatní řidiče vyklidit vozovku. A to vedlo k vážnému narušení provozu. Kromě toho řidič nerespektoval svůj jízdní pruh, předjížděl na zakázaných místech včetně křižovatek, dvojité čáry a přechodů pro chodce. Policie rychle zasáhla, identifikovala mladého muže a zahájila patřičné kroky, které nemohly vést nikam jinam než před soudní tribunál.
Právo přednostní jízdy u nás definuje zákon. Řidič vozidla s právem přednostní jízdy není povinen dodržovat vybraná ustanovení zákona č. 361/2000 Sb. Právo přednostní jízdy se v podmínkách policie vztahuje pouze na dopravní prostředek policie užívající při plnění úkolů souvisejících s výkonem zvláštních povinností zvláštního výstražného světla modré barvy, případně doplněného o zvláštní zvukové výstražné znamení.
Jaké jsou postihy za jízdu s modrým světlem? U nás nic moc
Co hrozí řidiči, který u nás použije modré světlo? Nic moc, jde o přestupek označený jako „Jiné porušení povinností“, za který sice hrozí pokuta, ale relativně nízká. Na místě to může být do 2 000 Kč, ve správním řízení pak do 2 500 Kč. Samozřejmě v kombinaci s divokou jízdou a nepovoleným předjížděním už se i u nás řidič posunuje dál od hranice legality.