Chtěl koupit ojetou Škodu Superb: Soukromý prodejce lhal a zkoušel organizovaný podvod před kamerou

Někdy je nákup ojetého auta docela adrenalinová záležitost. Zejména když je od prvního okamžiku všechno jinak, Rumun je hodně nejistý a kolem se prochází divní chlápci.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Davida Kubrta
                   

Dnes tu máme další video Davida Kubrta a s ním i další článek popisující trable, do kterých se můžete dostat při nákupu ojetých aut. Chtěl jsem popravdě předchozí větu dokončit „ojetých aut v Německu“, ale většina z těchto pravidel platí kdekoli. Ať už si pro svoje vysněné auto jedete do Horních Kotěhůlek, nebo do Norimberku, kam zamířil David Kubrt. Na místě jej ale čekal někdo jiný, s jiným autem a s jiným příběhem. A nebyl zdaleka sám‚ a ani překvapením ještě nebyl konec. Tohle si nenechte ujít.

První dojem ničím nenahradíš

Úvodem malá technická informace. Celé video má přes hodinu a půl a je věnováno třem (vlastně čtyřem) autům, která David postupně přijel shlédnout (a koupit) během jedné „túry“. Nechceme vám brát drahocenný čas při sledování i čtení, dnes se tedy budeme věnovat Superbu a další auta si necháme na příště. Na vás tedy čeká jen úvodní půlhodina z celého videa. A několik minut při čtení našeho článku, kdy se vám pokusíme všechny důležité informace přinést v několika odstavcích. Pojďme na ně.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Davida Kubrta

Už úvodní hledání „adresy“, kterou pravděpodobně bylo skutečně „píchnutí do mapy“ ze strany rumunského partnera, jak odhadnul David Kubrt, tak trochu naznačovalo, v jakém duchu se bude celé vyjednávání a celý obchod odvíjet. V duchu mlžení, zatajování, skrývání a „tak trochu“ neupřímnosti. A začalo to hned od první minuty po příjezdu: „Říkal jste, že jste první majitel, ale v „techničáku“ je někdo jiný, tak jak to vlastně ve skutečnosti je?“. A následuje ujišťování, jak je všechno v dokonalém pořádku. Ano, jistě, dnes je opravdu pěkné počasí.

Riziko podvodu je někdy poměrně velké

K tomu jedno malé vysvětlení: z praktického i technického hlediska není někdy opravdu důležité, jestli mělo auto jednoho, nebo kupříkladu tři majitele. Často se „přepíše“ auto v rámci rodiny. Nebo si jej třeba odkoupí od své firmy její majitel po doplacení leasingu, možností je povícero. Pokud však kupujete auto od někoho, kdo není majitel, a je stále ještě přihlášené na někoho jiného, tedy onoho předchozího majitele, vystavujete se poměrně značnému riziku následujících problémů s policií, nebo dokonce soudy.

Nebyla by totiž nijak výjimečná situace, kdy překupník koupí auto od někoho jiného s tím, že mu zaplatí v domluveném termínu. A dostane k němu veškeré doklady i oba technické průkazy, malý i velký. Mezitím jej však prodá další osobě, „zkasíruje“ peníze a zmizí. Vozidlo je v Čechách, přepsáno na nového majitele, jemuž se však zřejmě zanedlouho ozve policie s tím, že vozidlo je kradené. Při přepisu se totiž pochopitelně zanese do systému VIN kód, a pokud ten stejný VIN přijde z Německa jako pomoc v pátrání po odcizeném vozidle, dostane celá věc rychlý spád.

Auto na policejním parkovišti nechce nikdo

A jak ve videu přesně poznamenává David Kubrt, ve finále vám vozidlo může i zůstat, protože jste uzavřeli řádnou kupní smlouvu, řádně jej zaplatili a a je tedy vaše. Do skončení celého řízení ale bude vozidlo pravěpodobně zaparkované „bez vybírání parkovného“, tedy na policejním parkovišti. A to asi není nic, není asi to po čem majitel nově zakoupeného vozidla jakkoli toužil. Dokazování, dohadování, nemožnost užívat auto a peníze pochopitelně již dávno odepsané z účtu.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Davida Kubrta

Zarážející na tom celém bylo i to, že ačkoli v Norimberku, mělo vozidlo dortmundskou registrační značku, přičemž Dortmund je několik stovek kilometrů daleko. Nemusí to nic znamenat, ale může. Může to být celé tak, že „chlápci“ převzali den předtím vozidlo někde jinde v Německu s tím, že jej přepíšou na sebe a zaplatí. Mezitím jej však obratem ruky prodají důvěřivému kupci, a slehne se po nich zem. Již v tomto okamžiku bylo jasné, že tento Superb do Čech nepoputuje, a David Kubrt se s tím názorem netajil.

Hlavní mesage videa i článku

A mělo by to být varováním pro všechny případné kupce: pokud vozidlo není odhlášené a prodávající není současně jeho majitelem, snažte se takovému obchodu pokud možno vyhnout. Navíc, jak při sledování videa sami zjistíte, oněch nesrovnalostí bylo nakonec trochu víc. A ani technický stav vozidla nebyl takový, aby dokázal přehlušit vyvstalé pochybnosti. Ba právě naopak, přímo na místě se ukázaly problémy se střešním oknem a kondenzovanou vlhkostí uvnitř světlomětů. Zdánlivé banality, ale v celku pak o něčem vypovídají.

Závěrem pak ještě jeden zajímavý postřeh: dejte na svoji intuici. Pokud je majitel všemu přístupný, otevřený, nic neskrývá a vozidlo je přesně takové, jaké mělo být, a „zamilovali jste se do něj“ na první dobrou, tak je velký předpoklad, že to nakonec dopadne dobře. Byť je to ojeté vozidlo a stát se může cokoli, i při nejlepší víře. Pokud se však dostanete do podobné situace, do jaké se dostal David Kubrt, je lepší vzít nohy na ramena. Nesouhlasí nic z dohodnutého, divní chlápci a kolem se motají ještě divnější „kamarádi“? Máme jedinou radu: zmizte.

Co byste udělali být na Davidově místě?

Zdroj: David Kubrt
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články