Poslední březnová neděle je skutečnou noční můrou pozdních spáčů Změna času nám o hodinu zkrátí spánek a někdy má těchto 60 minut cenu zlata. Spánek má také velký vliv na bezpečnost jízdy – při jeho nedostatku je horší koncentrace i reakční doba. Jak se na časový posun připravit?
Po změně času na letní se stmívá o něco později a naopak, ráno je déle tma. V noci z 30. na 31. března si posuneme ručičky o jednu hodinu dopředu, což znamená kratší spánek. A ospalost řidiče může mít negativní účinky. Rozsáhlé studie ukázaly, že v případě až 9,5 % kolizí na silnici byla jedním z faktorů právě ospalost jednoho z řidičů.
Mohlo by vás zajímat: Trpíte únavou? Spolehlivé způsoby, jak zůstat ve střehu
Existuje také riziko, že ospalý řidič za volantem usne. A i když se tak nestane, únava zpomalí reakce řidiče a sníží koncentraci, stejně jako ovlivní náladu řidiče, který se snadno podráždí a může vozidlo řídit agresivněji
Jak lze minimalizovat rizika?
Začněte o pár dní dříve
Pár dní před změnou času jděte každou noc do postele o 10 až 15 minut dříve. Díky tomu si rychleji zvyknete na nový čas ulehnutí.
Vykompenzujte chybějící hodinu
Pokud je to možné, je nejlepší jít do postele o hodinu dříve, nebo v neděli vstát v „obvyklou“ dobu před sobotní změnou času. Zkrátka tak, aby vám hned zkraje týdne nechyběla celá jedna hodina spánku.
Vyhněte se jízdě v rizikovém čase
Každý má svůj vlastní cirkadiánní rytmus, který určuje pocit ospalosti. Pro většinu lidí je pravděpodobnost usínání za volantem mezi půlnocí a šestou ráno a často také odpoledne mezi 13 a 17 hodinami. V neděli a následujících dnech po změně času je nejlepší vyhnout se cestování během těchto hodin.
Mohlo by vás zajímat: Řízení v ospalosti je podobně nebezpečné jako alkohol za volantem
Pomůže káva nebo „šlofíček“
Nic nemůže nahradit noční spánek, ale pokud se cítíte ospalý, může některým řidičům pomoci káva nebo krátký spánek, například v neděli odpoledne.
Dejte si pozor na známky únavy
Jak zjistíme, že bychom měli zastavit a dát si pauzu? Když máte potíže držet oči otevřené a soustředit se, máte těkavé uvažování, často slzíte a protíráte si oči, jste podráždění a přehlížíte dopravní značení nebo sjezdy z rychlostní komunikace či dálnice. V takových případech je lepší zastavit a odpočinout si.