Kdo porušuje pravidla, zaplatí pokutu. A nově může přijít rovnou o automobil, a to ho nemusí ani vlastnit.
Jak přinutit řidiče, aby neporušovali pravidla silničního provozu? Jak motivovat motoristy, aby nepili před jízdou alkohol? S příchodem roku 2024 se připravují nové předpisy a značné změny. Radikálně bude upraven způsob, jakým se trestají ti, kdo ohrožují silniční provoz svým nezodpovědným chováním. Zákon, který bude platit od 15. března 2024, se zaměřuje na řidiče řídící pod vlivem alkoholu a může mít pro ně vážné důsledky.
Kdo pije před jízdou alkohol, může zanedlouho přijít o auto
Dobrou zprávou pro notorické provinilce je, že se situace týká polských silnic. Jednou z hlavních změn je propadnutí vozidla nebo jeho ekvivalentu. To se týká řidičů, kteří byli přistiženi při řízení s 1,5 promile alkoholu v krvi. Stejný osud čeká i ty, kteří způsobí dopravní nehodu s 1 promile alkoholu v krvi. Tato opatření budou platit i pro recidivisty, kteří při opakovaném přistižení při řízení s 0,5 promile alkoholu v krvi přijdou o svá vozidla.
Pokud řidič spáchal přestupek na vozidle, které mu nepatří, předpisy stanoví přísné tresty, včetně ztráty vozidla použitého k trestnému činu. Lze zřejmě chápat tak, že pokud se člověk proviní v cizím autě, dostane do problémů i jeho majitele. Nový zákon také zvyšuje trest odnětí svobody pro opilé řidiče, kteří způsobí nehodu. Místo dosavadních maximálně 12 let odnětí svobody mohou takoví řidiči dostat až 16 let ve vězení.
Změny v předpisech také zahrnují tresty za těžké ublížení na zdraví, minimálně 3 roky vězení. A zabití, to minimálně 5 let ve vězení. Nová opatření mají za cíl zvýšit bezpečnost na silnicích a snížit riziko nehod způsobených alkoholem. Polští řidiči se tak musejí připravit na přísnější tresty a rozloučit se s nezodpovědným chováním za volantem. Řidiči, kteří ignorují pravidla provozu, se mohou dostat do vážných potíží, a to je záměr.
Provinilec přijde na místě o auto. A to může klidně patřit jinému
Cílem je, aby řidiči přehodnotili své chování za volantem a zvážili následky, které by mohly nastat v důsledku řízení pod vlivem alkoholu. Jak je tomu u nás, mohou úřady zabavovat auta? Také existuje proces, ve kterém lze zkonfiskovat majetek z trestné činnosti. Ten se netýká tedy přímo řidičů a postihu za jejich prohřešky. Nicméně o auto, minimálně dočasně, mohou čeští řidiči přijít, když nezaplatí pokutu.
Pokud policisté, celníci či strážníci při kontrole vozidla zjistí, že řidič nebo provozovatel vozu nezaplatil splatnou pravomocně uloženou pokutu za dopravní delikt, mohou nově na místě požadovat její uhrazení. A nejenom to. V případě, že řidič pokutu hotově či kartou nezaplatí, je možné zadržet mu registrační značky vozidla. Anebo zabránit odjezdu vozidla tím, že se nasadí takzvaná botička. Řidič tedy nepřijde o auto doslova, ale z místa kontroly neodjede. Beze strachu o svůj majetek tak mohou být ti řidiči, kteří nepáchají žádné přestupky a neporušují zákony.