Má smysl přelévat více peněz z běžného účtu na ten spořicí?

Jistě jste si všimli, že nejen v České republice dochází v posledních měsících k výraznému zdražování.

i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Situace se týká prakticky veškerého zboží i služeb. Na rostoucí inflaci reagovala centrální banka zvýšením úrokových sazeb. Důsledkem tohoto kroku jsou mimo jiné vyšší sazby na spořicích účtech. Dává tedy nyní smysl mít na spořícím účtu více peněz?

Jak vysoké sazby vám banky aktuálně nabídnou?

Nejštědřejší banky nabízejí novým i stávajícím klientům spořicí účtyúrokovou sazbou převyšující 5 % p. a. To je hodnota nejen v Česku dlouhé roky nevídaná. A protože ČNB patřila k těm bankám, které se zvedáním úrokových sazeb nezahálely, patří spořicí účty vedené v českých korunách aktuálně k těm vůbec nejštědřejším v EU. 

Pozor na to, že některé banky neposkytují vyšší úrok automaticky. Někdy je nutné kvůli získání vyšší sazby založit nový spořicí účet, jindy je potřeba zvýšení úrokové sazby aktivovat v internetovém nebo mobilním bankovnictví. U dalších bank je zase vyšší úroková sazba podmíněna využíváním služeb – například v podobě pravidelného placení platební kartou zřízenou k běžnému účtu.

Dává smysl převést na spořicí účet více peněz?

Na tuto otázku není jednoduchá odpověď. Záleží totiž na tom, o kolika prostředcích se budeme bavit a kde jsou uložené aktuálně.

V první řadě je nutné si uvědomit, že na jeden spořicí účet obvykle nelze umístit neomezenou částku. Úroková sazba u většiny bank platí jen do určité sumy, např. 500 000 Kč nebo do jednoho milionu. Disponujete-li tedy vyšší částkou, budete si muset založit v jedné bance více spořicích účtů (pokud je to možné) nebo rozdělit úspory do více bankovních domů, případně zvolit ještě alternativní produkty, např. termínovaný vklad.

Převod na „spořák“ přitom jednoznačně dává smysl ve chvíli, kdy držíte úspory v hotovosti nebo na běžném účtu. Vaším cílem by vždy mělo být chránit svůj majetek před inflací a spořicí účet je prakticky bezrizikovou metodou, jak můžete dopady inflace výrazně omezit.

Na běžném účtu či v hotovosti byste tak měli držet pouze malou částku nezbytnou pro nákupy během aktuálního měsíce + drobnou rezervu. Tedy zhruba částku ve výši jednoho až dvou vašich měsíčních platů. Na spořicím účtu by pak měl být přibližně troj- až šestinásobek vašich stálých příjmů.

Kdy na spořicí účet ukládat výraznější částky?

Největší smysl dávají spořicí účty a termínované vklady ve chvíli, kdy víte, že se blíží velká plánovaná investice. Mluvíme například o koupi nemovitosti, rekonstrukci, dovolené nebo třeba pořízení automobilu.

V takovém případě nedává smysl investovat peníze na finančních trzích a riskovat, že kvůli negativnímu sentimentu na burze o peníze přijdete. Uložení peněz do spořicích produktů, kde s minimálním rizikem částku zajímavě zhodnotíte, je v těchto případech jasnou volbou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články