Majitelé zlodějům nevědomky pomáhají, aby jim ukradli auto. Vyvarujte se této chybě

Krádež auta je noční můrou kohokoli, kdo má v žilách místo krve benzin. Tady je několik způsobů, které používají zloději, stejně jako možnosti jejich prevence.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kromě nutnosti vlastní auto odepsat asi není horší pocit, než když vám plechového miláčka ukradnou skoro pod nosem. Nalili jste do něj kromě benzínu svůj pot, krev a nemálo peněz, sloužil vám a přinášel radost – a stejně si někdo myslí, že vám ho může ukrást. Ovšem s vysokou poptávkou po dílech, hlavně v případě luxusních vozů, se auta kradou s neutuchající frekvencí a zloději je pak mohou na součástky rozprodat i online.

Hacknutí OBD portu a manuální přístup

Tenhle port se nachází kousek pod volantem a technici ho používají kvůli diagnostice celkové kondice a detekci problémů. Dá se jím ovládat alarm, otevřít dveře a nastartovat, to vše v rámci vteřin, jakmile je zařízení připojeno. Je to obdoba klíčku v zapalování, ovšem tato zařízení není těžké sehnat. Dají se opatřit zámky portu, které poznají jakoukoli fyzickou manipulaci. Samozřejmostí je pak pravidelná aktualizace programování vozidla.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Diagnostický port OBD pod palubní deskou automobilu

U starších modelů bez elektroniky to mají zloději ještě jednodušší. Takzvaný „slim jim“ je kombinace háku a drátu, která zajede dolů podél okna a skrze jeho pojistku se dostane až k zámku dveří. S nacvičeným grifem je otevření dveří otázkou vteřin. Zámek dveří se dá také vyrazit šroubovákem. Uvnitř už si stačí jen pohrát s elektronikou, konkrétně dráty. Hodně staré vozy mohou dokonce akceptovat šroubovák v zapalování jako běžný klíček.

iZdroj fotografie: Freepik

Majitelé zlodějům pravidelně pomáhají

Výzkumy v Británii odhalily, že nejčastější forma je prosté vloupání a otevření. Většina majitelů nechává klíčky na stále stejných místech a vnímá riziko krádeže jako extrémně nízké. V roce 2015 bylo víc jak 90 000 aut ukradeno vniknutím do domu skrze okno a zcizením klíčků ze stolku na chodbě.  Zloději se tak spoléhají na pohodlnost majitelů, kteří klíčky neschovávají ani na noc, ani nepoužívají zvláštní zabezpečení samotného domu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dnešní digitální doba a rostoucí počítačová složka vozů dovoluje hacknout celé auto pomocí notebooku, satelitu a přístupu k desce. Takzvaný CAN systém je skupina všech počítačů v autě, které propojují všechny funkce vozu. Dříve tohle šlo jen skrze fyzický přístup, ovšem nové modely už přijímají bezdrátové příkazy skrze satelit na míle daleko, což je připomínka pro výrobce, aby vytvořili účinné bezpečnostní systémy.

iZdroj fotografie: Unsplash

Auta s bezklíčovým přístupem a startováním bývají často odcizeny pomocí zesilovače signálu z klíče, který může být položen v chodbě nebo předsíni domu. Zloděj zesilovačem simuluje přítomnost klíče poblíž vozidla a dostane se během minuty dovnitř. Samotné nastartování funguje na stejném principu. Doporučujeme umístit klíče co nejdéle od zaparkovaného vozu. Rychlé a levné řešení je například zabalení klíče do alobalu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články