České republice se hippie mánie šedesátých let vyhnula, tuzemský režim v té době nepřál žádné formě volnosti. V tehdejším západním bloku ovšem zanechala kultura takzvaných mániček obrovskou stopu a dodnes se najde celá řada obdivovatelů květinových dětí.
K hippie pochopitelně neodmyslitelně patřila všemožná vozítka pomalovaná psychedelickými barvami a vzory. Některé z nich se za léta staly ikonami. Třeba Volkswagen Van. Přestože jde o původně německý vůz, pronikl do celého světa včetně Spojených států a Austrálie. Šedesátá léta by bez něho nebyla opravdovými šedesátkami.
Sběratelské kousky
Minibusy Volkswagenu ze šedesátých let se prodávají coby sběratelské kousky za neuvěřitelné ceny. Dobře udržované pojízdné vozy koupíte až za dva miliony korun.
A pokud jde o minibus, který patřil některé celebritě, nebo který má prokazatelně zajímavou minulost, prodejní cena může ještě několikanásobně narůst. Toho využil Australan Phil Hoken, který si pořídil nabouraný Volkswagen Kombivan za 5 tisíc dolarů, tedy něco málo přes 100 tisíc korun. Hoken ovšem bral nákup jako investici. Kromě peněz vynaložil ještě:
- Téměř sedm měsíců práce na autě a shánění použitelných součástek
- Ekvivalent 30 tisíc dolarů na pořízení zmíněných součástek. Jen málokdy ovšem platil, většinou je měnil za jiné součástky, případně poskytl zdarma konzultaci či jinou protislužbu
Bohaté zkušenosti udělaly z obyčejného mechanika boháče
Hoken opravuje auta, a především veterány už téměř pětadvacet let, a tak přesně věděl, co dělá. Díky svým mnohaletým zkušenostem i kontaktům dostal nabouraný vrak do perfektního stavu a navíc ho prodal za 60 tisíc dolarů, dvanáctkrát více, než kolik ho auto stálo. I po odečtení nákladů na náhradní díly a další potřebné součástky, které Hoken skutečně zaplatil, tak mechanik vydělal více než milion korun.