Řidiči, vyměnili jste olej v motoru? Pozor na hromadné kontroly. Úřady prověří, kde byl koupený

Úřady začaly tvrdě kontrolovat autoservisy, které mění motorový olej. Kontroly provádí tamní finanční správa a postihy jsou nekompromisní. Co se přesně děje a máme se podobných kontrol bát i u nás?

i Zdroj fotografie: Michal Sztolár pro AuoŽivě.cz
                   

Polská finanční správa (Úřad Celno-Skarbowy) zahájila plošné kontroly autoservisů kvůli motorovým olejům. Kontroly nejsou náhodné – úřady jdou najisto. Hlavním cílem je zjistit, odkud servisy oleje berou a jestli za ně řádně odvádějí spotřební daň. Každý litr oleje dovezeného ze zahraničí totiž podléhá dani 1,18 zlotých (asi 6,50 Kč). Kdo tuto povinnost ignoruje, riskuje vysoké pokuty, a v krajním případě dokonce trestní stíhání.

Kromě spotřební daně kontroloři řeší i ekologickou stránku věci – použitý motorový olej je totiž nebezpečný odpad. Servisy musí mít smlouvu na ekologickou likvidaci olejů. Pokud ji nemají nebo se zbavují oleje nezákonně, hrozí jim pokuty v řádu desítek tisíc zlotých.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Reakce polských řidičů a servisů jsou smíšené. Někteří kontroly označují za šikanu a další byrokracii, jiní naopak podporují snahu státu zasáhnout proti nepoctivé konkurenci a ochránit životní prostředí.

Česká realita: Olejové kontroly zatím nehrozí

Jak je to u nás? V Česku zatím žádné plošné kontroly výměny motorového oleje neprobíhají ani se nechystají. Česká legislativa totiž spotřební daň na motorový olej neuvaluje. Olej si tak může kdokoli bez obav koupit v zahraničí, zaplatí pouze standardní DPH. Nikomu nehrozí pokuty za to, že si dovezl olej z Německa či Polska.

Ekologie ale platí i u nás. Podle českého práva je použitý motorový olej nebezpečným odpadem, který musí být řádně zlikvidován. Pokud olej někdo nelegálně vypustí do kanalizace nebo ho někde spálí, hrozí mu vysoké sankce – až milion korun pro fyzické osoby a až deset milionů pro firmy.

V praxi však české úřady plošné kontroly nedělají. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) prověřuje servisy většinou jen v případě podezření nebo stížností. Běžní řidiči nemusí dokazovat původ oleje v autě ani mít doklady o jeho výměně.

Máme se bát, nebo můžeme být klidní?

Polský scénář tedy českým motoristům v dohledné době nehrozí. Důvod je jednoduchý – český stát na rozdíl od Polska nemá finanční motivaci kontrolovat, odkud motorové oleje pocházejí. Čeští řidiči by ale měli být obezřetní, pokud se vydají autem do Polska. Servisy tam čelí přísným kontrolám a jakékoli „ušetření na daních“ se může velmi prodražit.

V Česku zatím stačí, když si při výměně oleje pohlídáte hlavně ekologickou stránku věci. Stát vás zatím za olej nekontroluje – a to je dobrá zpráva.

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články