Na co nezapomenout při cestě na lyže

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Lyžařská sezona je v plném proudu a jarní prázdniny jsou za dveřmi. Pro milovníky lyžování a snowboardingu nastává nejlepší období v roce. Tak už si pomalu sbalte a vyrazte si užít sněhovou nadílku na horách v Česku i v zahraničí. Poradíme vám, na co před odjezdem na hory nezapomenout!

1. Přistupte k balení na hory zodpovědně

Známe to všichni. Odkládáme balení na poslední chvíli, a pak v rychlosti naskládáme věci do kufru nebo do batohu a jen se při odjezdu modlíme, že jsme na nic důležitého nezapomněli. Nejde jen o zapomenuté oblíbené tričko.

Jsou však některé věci, které s sebou na horách opravdu potřebujete (a nejde jen o snowboard a lyže). Máme pro vás seznam nejdůležitějších věcí, které byste si měli sbalit na hory. Můžete si ho vytisknout a postupně si odškrtávat.

i

2. Věnujte pozornost výbavě automobilu

Pokud jedete na hory vlastním automobilem, nezapomeňte pro cestu na hory přibalit sněhové řetězyškrabku na ledsmetáček na sníhzkontrolujte obsah autolékárničky a hladinu všech provozních kapalin a přibalte si do auta i deku, jídlo a termosku s čajem pro případ, že byste někde na delší dobu uvízli.

Málo místa v autě vyřeší střešní box

Pokud máte početnou rodinu a řešíte nedostatek místa v autě, určitě se vám bude hodit střešní nosič, na který následně umístíte střešní box. Do něho se pohodlně vejde nejen kompletní lyžařská či snowboardová výbava, ale i další zavazadla. Podobné produkty nabízejí třeba specializované eshopy jako Rameder, kde si budete moci vybrat střešní nosič přímo na váš typ vozu pomocí konfigurátoru. Odkaz na konfigurátor najdete zde.

Pokud budete střešní box používat maximálně jednou ročně, bude vám stačit například cenově dostupné střešní boxy G3. My však doporučujeme raději investovat do kvalitních střešních boxů značky Thule. Při výběru nosiče se kromě značky nosiče orientujte také podle jeho rozměrů, nosnosti a systému uchycení.

i

3. Nezapomeňte doklady

Ať už se chystáte na hory blízko vašeho bydliště, nebo jedete do Alp, vždy myslete na potřebné doklady. Zkontrolujte si, zda máte občanku, řidičák a kartičku pojištěnce. Pokud se chystáte mimo Schengenský prostor, přibalte si i cestovní pas. U všech dokladů si alespoň měsíc před odjezdem zkontrolujte jejich platnost. Řidiči by si měli také zkontrolovat platnost techničáku a zelené karty.

4. Zřiďte si cestovní pojištění pro sportovce

Lyžování a snowboarding sice patří mezi oblíbené, ale také mezi poměrně rizikové sporty. Zlomeniny končetin a úrazy páteře bohužel patří mezi nejčastější úrazy na sjezdovce. Sjednejte si raději cestovní pojištění, které kryje i rizika spojená s lyžováním, případně snowboardingem. Takový převoz vrtulníkem není úplně levná záležitost.

5. Bez peněz na hory nelez

Především pro cestu do zahraničí se u sebe hodí mít větší finanční rezervu pro případ nenadálé situace (například problémy s autem). V dnešní době už ve většině zemí není problém platit kartou, ale alespoň část peněz doporučujeme mít pro případ nouze v hotovosti.

i

6. Nepodceňujte oblečení

Chystáte se zimní dovolenou trávit převážně na sjezdovce? Zabalte si lyžařské kalhoty, bundu, helmu, brýle a funkční spodní prádlo. Bežkaři zase spíše ocení o něco méně teplé funkční oblečení, které odvádí pot i při náročném sportovním výkonu.

Pro dny mimo sjezdovku se vám však bude určitě hodit i další oblečení, které jste zvyklí v zimě nosit. Ať už jde o společenské oblečení na večer v restauraci, nebo plavky a župan pro případ, že si po lyžovačce chcete užít například odpočinek v hotelovém wellness centru.

7. Zkontrolujte stav sportovní výbavy

Veškeré sportovní vybavení byste ještě před odjezdem měli alespoň jedním okem zkontrolovat, případně nechat udělat nezbytný servis jako broušení hran a zažehlení skluznic lyží či snowboardů. Běžkaři by si pak určitě měli osvěžit techniku mazání skluznic. Odměnou vám bude lepší a bezpečnější sportovní zážitek.

i

8. Hodit se vám může i lékárnička

Stejně jako na každou dovolenou byste s sebou měli mít léky, které pravidelně užíváte a alespoň základní léky na tlumení bolesti a teploty. Hodit se můžou také léky pro případ střevních obtíží.

Pokud jedete na ubytování apartmánového typu, kde nemáte jistotu hotelových hygienických potřeb, přibalte si do kufru také kosmetickou taštičku se sprchovým gelem, šampónem, zubní pastou a kartáčkem a dalšími hygienickými potřebami. Pokud je používáte, nezapomeňte ani brýle a kontaktní čočky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marek Motyčák

Zobrazit další články