Na co si dát pozor při cestě do zahraničí autem

Sezóna letních dovolených je v plném proudu a cestování autem stále patří mezi Čechy k nejoblíbenějším variantám.

i Zdroj fotografie: MG
                   

Abyste však dorazili do cíle bezpečně a především naladění na prázdninovou pohodu, není na škodu si zopakovat několik základních pravidel. V následujících řádcích vám proto přinášíme tipy, na co si dát pozor při cestě do zahraničí autem. 

Naložte auto efektivně

Začneme ještě před samotnou jízdou, tedy v okamžiku, kdy do kufru auta nakládáte zavazadla celé rodiny. Jelikož nás na rozdíl od cestování letadlem nemusí trápit váhový limit, často toho s sebou sbalíme více věcí, než je reálně potřeba. Pokud je to i váš případ a na dovolenou nevyrážíte právě na lehko, nezapomeňte na základní pravidlo nakládání kufru auta: na dno patří nejtěžší věci, lehčí na ně. Zároveň myslete na to, že zavazadla by se při jízdě neměla hýbat, nemluvě o prudkých zatáčkách, kterých je v zemích směrem na jih nespočet. 

Povinné doklady

Než vyrazíte na zaslouženou dovolenou, ušetřete si budoucí problémy a zkontrolujte, zda máte v pořádku (a především při sobě) všechny potřebné doklady. Zatímco při cestě letadlem si vystačíme s občanským průkazem či cestovním pasem, případně také kartičkou pojišťovny, vlastníci auta musí myslet ještě na pár zásadních dokladů. 

Jaké doklady by tedy v příruční přihrádce rozhodně neměly chybět? V prvé řad váš řidičský průkaz a malý technický průkaz vozidla. Samozřejmostí je i potvrzení o platnosti povinného ručení, respektive zelená karta. V tomto ohledu doporučujeme mít při ruce i její duplikát – pokud byste se na dovolené v zahraničí připletli k dopravní nehodě, může se stát, že vám policie zelenou kartu odebere. 

Krok navíc je nezbytný v případě, že se chystáte do zemí mimo Evropskou unii. V některých zemích po vás totiž mohou požadovat mezinárodní řidičský průkaz. Ten si můžete nechat vystavit na úřadě jakékoliv obce s rozšířenou působností za malý správní poplatek.

Potvrzení vlastníka v případě služebního vozu

V případě, že jedete vypůjčeným či služebním vozem, nezapomeňte rovněž na potvrzení od vlastníka vozu o zapůjčení vozidla. To by mělo být nejen přeloženo do angličtiny, ale rovněž by nemělo chybět notářské ověření pravosti. V opačném případě by mohly při případné kontrole nastat nemalé problémy. 

Podobná situace nastává i tehdy, pokud jste auto zapůjčili v autopůjčovně – tentokrát si však vystačíte se smlouvou o pronájmu, kterou vám vystavili v půjčovně. 

Pojištění 

Cestovní pojištění zpravidla bývá samozřejmostí, na škodu však nebude ani pojištění samotného auta. To by v ideálním případě mělo zahrnovat také asistenční službu, která vám pomůže jak v případě nehody, tak obyčejné poruchy. Majitelé aut, kteří nemají sjednané celoroční havarijní pojištění, by rovněž měli sjednat havarijko alespoň na dobu, po kterou budou s autem v zahraničí.

Kontrola technického stavu vozidla 

Přestože problémy s autem se mohou objevit prakticky bez varování, není od věci před cestou pečlivě zkontrolovat technický stav vozidla, případně ho nechat ověřit v autoservisu. Kromě kontroly případného poškození stěračů a světel zkontrolujte, zda je vzhledem k vyšší váze plně naloženého auta dostatečný tlak v pneumatikách. Také se vyplatí zkontrolovat, zda vám na přístrojové desce nesvítí nějaké podezřelé kontrolky, v tomto případě doporučujeme si přečíst v servisní knížce co daná kontrolka znamená.

Povinná výbava vozidla

Kontrola je na místě i v případě povinné výbavy vozidla, ve které by neměl chybět například výstražný trojúhelník či reflexní vesta. Ačkoliv je povinná výbava ve většině evropských zemích stejná jako u nás, existují výjimky – celá řada států směrem na jih vyžaduje na rozdíl od našich zákonů také hasicí přístroj. Typickým příkladem je například Řecko, Rumunsko, Bulharsko či Turecko. 

Kromě povinné výbavy však přijde vhod například také tažné lano, startovací kabely či destilovaná voda. 

Pozor na mýtné a dálniční známky

Ještě předtím, než vyjedete na cestu, nezapomeňte zjistit, jak to je v tranzitních zemích, kterými budete projíždět, s poplatky za využití dálnice. Zatímco v některých případech – například v Polsku či Chorvatku – narazíte primárně na mýtné brány, kde lze platit jako hotově, tak kartou, častější je nutnost pořízení dálniční známky. V drtivé většině zemí se dá již zakoupit elektronicky, díky čemuž ji lze pořídit s předstihem. 

Sledujte dopravní situaci online

Pokud se chcete vyhnout nečekaným zdržením či zdlouhavému čekání v koloně, na škodu nebude pravidelné sledování dopravní situace. Osvědčenou klasikou jsou především mapy Google, řada řidičů však nedá dopustit na aplikace Waze. Jelikož získává informace od samotných uživatelů, kromě nehod a kolon vám prozradí například také polohu radarů či policejních hlídek. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články