Na co by si měli dát řidiči pozor při koupi nových zimních pneumatik? Aspektů je hned několik a nesou následky

Při koupi nových zimních pneumatik je dobré si dát pozor hned na několik věcí. Některé z nich souvisí s komfortem během jízdy, jiné dokonce s bezpečností.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Zimní pneumatiky jsou nedílnou součástí výbavy téměř každého řidiče. Někteří mohou mít místo nich také gumy celoroční, které jsou vhodné pro použití za jakéhokoliv počasí. Minimální hloubka dezénu u zimních pneumatik, který stanovuje zákon, je 4 mm. Pokud jsou gumy více sjeté, je třeba je kvůli bezpečnosti vyměnit za nové, nebo alespoň lepší. Při koupi nových zimních pneumatik je však potřeba si dát pozor na několik základních věcí, které mohou být v konečném důsledku velmi důležité.

Velmi důležitá je hodnota brzdné dráhy

Brzdná dráha je jedním z nejdůležitějších a nejsledovanějších parametrů u každé (nejen zimní) pneumatiky. V krizové situaci totiž záleží na každém metru, a tak je dobré, aby byla co nejmenší. Někdo by si řekl, že u jednotlivých typů pneumatik nemůžou být velké rozdíly, ale opak je pravdou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mezi těmi nejkvalitnějšími, a například čínskými náhražkami může být rozdíl v brzdné dráze až několik metrů, což je například při nehodě opravdu hodně. Při výběru nových gum se proto zaměřte právě na velikost této dráhy, kterou není radno podceňovat, protože na ní může záviset bezpečnost všech lidí uvnitř automobilu.

Některé zimní pneumatiky mají vliv na spotřebu

Spotřeba paliva je zejména v poslední době, kdy se rapidně zvedají ceny za pohonné hmoty na čerpacích stanicích, velmi řešenou záležitostí. Zimní pneumatiky mají větší valivý odpor, se kterým roste také spotřeba paliva automobilu. Pokud se tedy rozhodnete koupit nejlevnější zimní pneumatiky, stejně pak ušetřené peníze investujete do paliva v důsledku vyšší spotřeby. V opačném případě navíc budete jezdit na bezpečnějších gumách, volbu si tedy důkladně promyslete.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zimní pneumatiky s vícevrstvým běhounem

Vícevrstvý běhoun se u zimních pneumatik skládá ze směsi pryže (může zahrnovat i jiné vhodné materiály). Výhodou je, že pomáhá snížit opotřebení během jízdy a hraje důležitou roli z hlediska přilnavosti na sněhu nebo ledu. Pokud tedy můžete, vyberte si právě zimní pneumatiky s vícevrstvým běhounem, které budou výborným parťákem na zasněžené nebo zledovatělé vozovce.

Hloubka dezénu hraje důležitou roli

Protože někteří řidiči místo zbrusu nových zimních pneumatik pořizují již použité, je důležité se při takovém nákupu soustředit právě na hloubku dezénu. S každou jízdou se totiž pneumatiky opotřebují a v důsledku toho postupně ztrácí potřebný dezén. Ten pak má obrovský význam v rozhodujících okamžicích, jako je například rozjezd automobilu, nebo samotný záběr. Pneumatiky s malou hloubkou dezénu mohou ztrácet potřebné vlastnosti a snížit bezpečnost na cestách.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hlučnost snižuje komfort při jízdě

Většina řidičů se smířila s tím, že zimní pneumatiky jsou obecně o něco málo hlučnější, než ty letní. Zatímco spousta z nich to vůbec neřeší, jiným už někdy docela rázný a pronikavý zvuk do kabiny vozu už doslova leze krkem. Samotná hlučnost však závisí mimo jiné hlavně na úrovni pneumatik. Především tedy na kvalitě použitých materiálů. Pokud se tedy rozhodnete koupit dražší a kvalitnější gumy, rozhodně se vám to vrátí na cestovním komfortu.

Dejte na rady zkušených řidičů nebo prodejců

Pokud si sami nejste jisti, jaké zimní pneumatiky by pro vaše cestování nejvíce vyhovovaly, nechte si jednoduše poradit. Možností je široká škála. Rádi vám poradí samotní prodejci, nebo (v nejlepším případě) také mechanici v pneuservise, kteří jsou v tomto oboru velmi znalí. Spousta informací a hodnocení se o konkrétních typech pneumatik dá zjistit i z pohodlí domova na internetu, kde naleznete řadu recenzí, testů a jiných potřebných věcí.

Podle čeho vybíráte zimní pneumatiky vy?

Zdroj: YourMechanic

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Michal Šimunek

Zobrazit další články