Víte, co znamenají tato písmena na sanitkách? Vídáte je furt, ale nikdy vás to nenapadlo. Skrývají nejvyšší možné sdělení

Včasný příjezd sanitního vozu k nehodě je předpokladem pro úspěšný zásah lékařů. Přesto se najdou tací, co stále nevědí, jak na to. Pro ně slouží speciální grafika přímo na sanitkách.

i Zdroj fotografie: HZS Jihomoravského kraje
                   

Inspirací k tomuto článku bylo zhlédnutí jednoho původně rutinní shlédnutí jednoho videa z palubní kamery hasičského vozu. Ano, tato videa by se snad měla pouštět povinně všem žákům autoškol při probírání tématu „záchranářská ulička“. Neb to, co je ve videu vidět, by snad spolehlivě zvedlo ze židle každého, kdož nesnáší lhostejnost, aroganci a amatérismus. V libovolném pořadí. A když jsem pak zjistil jedno vtipné řešení přímo od HZS, námět byl na světě. Pojďme se tedy na to podívat společně.

Zcela triviální věc, přesto dnes a denně nepochopena mnoha řidiči

Jenom na těchto stránkách byly přitom k tématu „záchranářská ulička“ popsány desítky stran textu, neb si jako zřejmě všichni novináři uvědomujeme i svůj díl odpovědnosti za edukaci motoristické veřejnosti v tak důležité otázce, jakou je právě tato. Protože jestli se nenaučíme dostatečně (a dostatečně rychle a opravdu efektivně) dávat přednost vozidlům IZS a vůbec všem s přednostním právem v jízdě, nemáme de facto na silnici příliš co pohledávat. A video přiložené níže jen dokládá, že mezery ve znalostech zde evidentně jsou.

Záchranářská ulička v praxi: Zdravotník raději dojel k nehodě na kole. Jasný adept na Frajera roku

Přitom je to celé tak nesmírně jednoduché, až by se dalo napsat triviální. Nevnímám sebe zrovna jako někoho s příliš bystrým úsudkem, jsa si dobře vědom svých limitů, přesto i mně samotnému to celé přijde jako zcela pochopitelné, a navíc opravdu navýsost logické. Stačí si uvědomit, v jakém pruhu silnice se momentálně nacházím, a směr otočení volantem a následující vteřiny jsou tím jasně určeny. Jak je možné, že tohle nechápe někdo, kdo složil zkoušky v autoškole?

Návod, jak postupovat, je vylepen přímo na sanitce

Nepochopitelné. A zřejmě podobně uvažovali i u HZS v Jihomoravském kraji, kdy přímo na zadní dveře sanitek vylepili názornou infografiku o tom, jak postupovat při vytváření tzv. záchranářské uličky. Kreativní grafik to v souladu s grafikou BESIPu celé pojmul do tří prstů jedné ruky a jen někdo s opravdu lékařsky uznaným sníženým intelektem (takový ale stejně nemá za volantem co pohledávat) by z takto názorného zobrazení nedokázal pochopit, jak si má počínat, když na něho ve zpětném zrcátku zablikají modré a červené majáky.

Protože co si budeme povídat, je jen málo důležitějších věcí než dokonalá orientace v situacích, kdy jde o život. Nebo minimálně o zdraví. Věděli jste, že třeba operátoři na tísňových linkách prochází náročným psychologickým a komunikačním výcvikem, aby si byli schopni poradit s těmi, kdo se do podobné situace dostanou třeba poprvé v životě, třese se jim hlas, klepou ruce i kolena a mají někoho začít zachraňovat? Ale ani nejlepší operátor tísňové linky si neporadí s řidičem, který neuhne sanitce.

Naši sousedé a jejich označení druhů sanitek

A je celkem jedno, jestli v tu chvíli nevěděl, neuměl, nechtěl, případně kombinace všech tří „faktorů“ dohromady. Historie se na nic z toho neptá. A policie také ne – tu budou jen zajímat vaše iniciály, aby je vyplnila do záznamu o pokutě. V té souvislosti je zajímavý ještě jeden fakt: kdo často jezdíte do Polska, možná jste si všimli, že tamní sanitky jsou označené různými písmeny „S“, „T“ nebo „P“. Jaký je jejich skutečný význam?

Dešifrace samolepek kamionů: Co nám, řidičům osobních aut, říkají? Matoucí symboly mají důrazné významy

iZdroj fotografie: Pixabay
  • Písmeno „P“ označuje základní ambulanci, ve které je tým dvou záchranářů nebo dvou sester.
  • Písmeno „S“ má na sobě specializovaná resuscitační ambulance. Vozidlo je vybaveno zařízením pro podporu života. Na palubě jsou dva záchranáři a lékař nebo záchranář, zdravotní sestra a lékař. 
  • Sanitka označená písmenem „T“ je určena pro přepravu nemocných nebo handicapovaných osob.
  • A nakonec sanitka s písmenem „N“ je určena pro převoz novorozenců nebo kojenců.

Opět, pokud k našim severním sousedům podnikáte výlety a dojedete rozblikanou sanitku s „S“ na zadních dveřích, může vám být jasné jedno: uvnitř může někdo bojovat o život. A pojede tedy zřejmě velmi rychle a nekompromisně, bez jakékoli tolerance k zbrzdění či neuvolnění místa. Naopak transportní sanitka s „T“ jezdí většinou, podobně jako u nás, bez majáků a bez vymáhání práva přednostní jízdy. Tak na to myslete, až budete třeba někdy v Polsku.

Také byste za úmyslné bránění sanitce v průjezdu sebrali řidičák?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články