Když se někdo věnuje natáčení „skvělé“ jízdy místo řízení, mohou být konce tragické. I když mu všichni „lajkují“ videa. Někteří se totiž kvůli němu už nikdy na žádné video nepodívají.
Popravdě, za ty stovky článků, co jsem pro vás napsal, jsem malinko otupěl k některým skutečnostem. Když dvakrát týdně zpracováváte videa z palubních kamer, tak se zasmějete i tomu, čemu by se možná někteří nesmáli. Navíc ta videa mají zhusta šťastný konec, maximálně „odejde“ pár plechů. Nebo se chvástá cyklista. V tomto příběhu je ala všechno jinak. Úplně všechno jinak. A následující řádky se mi popravdě nepsaly příliš lehce. Celá kauza má však v sobě natolik silné varování, že má smysl ji zveřejnit. Pojďme se na to celé tedy podívat společně.
200 km/h po dálnici s telefonem coby kamerou
Jak uvádí britské Daily Mail, Daily Record nebo francouzský Le Parisien, celý příběh začal 13. května tohoto roku, kdy Adil Iqbal ve vypůjčeném BMW 140i svého otce jel po britské dálnici M66 rychlostí místy až 200 km/h a natáčel se při tom mobilním telefonem. Jinými slovy, řídil jednou rukou, v druhé ruce držel telefon. A jel opravdu velmi riskantně. Snad aby všem svým „odběratelům“ na sociálních sítích dokázal, jaký je skvělý řidič, borec a jak má všechno „pod kontrolou“.
Jenže jak už z nadpisu a duchu tohoto článku správně tušíte, pod kontrolou neměl vůbec nic. Při vyhýbání se motocyklu BMW narazilo do svodidel, ta jej otočila a nakonec odmrštila rychlostí 148 km/h přímo na odstavenou Fabii Frankie Jules-Houghové. Ta měla defekt a právě telefonovala svému muži, že přijde pozdě, když ze sebe v telefonu vydala „výkřik, při kterém tuhla krev v žilách“, jak u soudu uvedl její zdrcený manžel. Okamžitě zburcoval záchranné složky a vydal se na místo.
Zcela zbytečně zmařené životy, včetně toho nenarozeného
To, co po příjezdu spatřili, nelze slovy popsat. Frankie Jules-Houghová utrpěla devastující poranění mozku, kterým za dva dny podlehla v nemocnici. S ní zemřela i její dosud nenarozená dcera, neb Frankie byla v 17. týdnu těhotenství. Její devítiletý syn Thomas Spencer a synovec Tobias Welby zůstali v kómatu s vážnými poraněními mozku, jeden z nich je dosud na JIP a prognóza dalšího vývoje je více než nejistá. Resp. je podle slov lékařů mizivá šance, že by zůstal bez trvalých následků. Pokud přežije.
Čtyři životy, dva utnuté a dva hluboce poznamenané, rozvrácená rodina, litry slz a samoty v bytě, která člověka drásá víc než cokoli jiného. Jeden frajírek, jehož odpovědnost vůči druhým a schopnost pochopit důsledky svých činů se limitně blíží nule. Jak řekl státní zástupce Rob Hall, po nehodě „byl Iqbal vyhýbavý a snažil se naznačit, že neudělal nic špatného. Policii odmítl sdělit PIN kód svého telefonu, ti však později ochranu prolomili a objevili video, které Iqbal pořídil před nehodou.“
Podobní jedinci vždy vidí chybu v někom jiném
Řidič se navíc pokoušel svalit vinu na problémy se svým vozem, s pohonem zadních kol, nicméně to bylo beze zbytku vyvráceno. Iqbal byl zatčen a na všechny otázky policistů odpovídal pouze „bez komentáře“. Ano, takhle přesně vypadá někdo, komu nedochází, co vlastně způsobil. Navíc nejde o ojedinělý skutek. Již v dubnu byl policií napomínán za účast v nelegálních závodech za volantem Audi, ještě před tím sdílel svoje video, jak se prohání za volantem Lamborghini v Dubaji.
Zkrátka jeden z těch frajerů, co jsou totálně uchváceni rychlými auty a jejichž mentální kapacita končí u palubní desky, na níž se ideálně skví vysoce nelegální rychlost. Soud v Londýně jej minulý týden poslal na 12 let do vězení, přičemž mu hrozilo až doživotí. Právní zástupkyně rodiny řekla, že „12letý trest je urážkou a nespravedlností vzhledem ke katastrofickým zraněním, která utrpěl malý Tobias, a doživotnímu trestu, kterému je vystavena rodina paní Houghové po smrti její a její nenarozené dcery kvůli činu z naprosté hlouposti.“
Iqbal v tom nejede sám, dost napodobitelů má i v Čechách
Lépe to asi nešlo zformulovat. Naprostá hloupost. Kolik je ale takových mezi námi, co „mají všechno pod kontrolou“ a zahlcují sítě podobnými videi? Kolik je takových, co je pro ně silné auto cosi jako droga a sešlápnutí plynu je natolik návykové, že v tu chvíli zapomenou na všechny předpisy, stejně jako fyzikální zákony? Stačí se rozhlédnout. Kult sociálních sítí a neustálá potřeba „lajků“ vede podobné omezence – a především jejich nevinné oběti – do podobných konců, jako je ten z našeho příběhu.
Závěrem? Popravdě nevím, jaké možnosti podmíněného propuštění nabízí britský justiční systém, ale troufnu si odhadnout, že 12 let ve vězení nepobyde. A i kdyby. Zbytečně zmařené životy už nikdo nevrátí. Na každý pád by podobní jedinci do konce života neměli sednout za volant a měli by už navždy jezdit pouze autobusem nebo vlakem. Jak to vidíte vy? Dejte nám vědět do diskuse pod článkem, děkujeme!