V letním horkém počasí je třeba dobře přemýšlet nad tím, co můžete, a co naopak nesmíte v autě na slunci zanechat. Rozpálený interiér a sluneční paprsky dokáží napáchat neuvěřitelné škody i za pomoci obyčejné PET láhve s nápojem.
Patrně si dokážete představit, co by se mohlo stát, pokud zanecháte v autě na přímém slunci sprej, zapalovač nebo třeba powerbanku. Ano, tyto předměty mohou explodovat a třeba vám i zapálit celý vůz.
Pokud v rozpáleném autě zanecháte bagetu nebo sendvič, který jste si zakoupili na čerpací stanici, a následně je zkonzumujete, můžete očekávat v lepším případě střevní potíže, v tom horším dokonce otravu ze zkaženého jídla. Tím jsme vás patrně nepřekvapili. Ale co může napáchat ve stejném prostředí taková obyčejná PET láhev s vodou nebo jiným nealkoholickým nápojem, ptáte se? Není to nějaký nesmysl? Vůbec ne!
Možná neuvěřitelná, ale skutečně reálná hrozba
PET láhve s nápoji s sebou vozí ve svých vozech dnes a denně miliony lidí. Je to prostě nejjednodušší způsob, jak nápoje v autě převážet, a pitný režim je samozřejmě důležitý. Tedy v případě, že se nejedná o nápoje alkoholické, které za volant rozhodně nepatří. Málokoho však napadne, že by tyto láhve s tekutým obsahem mohly představovat v letních měsících nějaké riziko. A proto člověka ani nenapadne si vzít při opouštění vozidla láhev s sebou místo toho, aby zůstala ležet třeba na sedačce spolujezdce.
Ale to je veliká chyba. Aniž byste si to uvědomovali, tak PET láhve s nápojem pro vás představují ve vozech v horku, a především na přímém slunci hned trojí riziko. A začneme hned tím nejzávažnějším, kterému se zprvu možná těžko věří.
Láhev s pitím dokáže způsobit i požár
PET láhev například s vodou dokáže fungovat jako lupa – tedy čočka, která může koncentrovat sluneční paprsky do jednoho malého bodu a propálit díru do materiálu, na kterém je položená.
Snadno se může stát, že taková láhev způsobí zapálení třeba dokumentů ležících na sedadle spolujezdce, na kterých jsme nechali láhev pohozenou. A to tím spíše, když budou na láhev dopadat sluneční paprsky přímo – tedy aniž by procházely sklem okénka vozu. Stačí tedy pootevřené okénko v autě nebo stažená střecha kabrioletu a skutečně se vystavujete velkému riziku, že materiál pod PET láhví vzplane, případně v tom lepším případě dojde jen k vypálení dírky do podkladu láhve. Ale řekl bych, že ani z propálené sedačky nebudete mít zrovna radost.
Pokuta od hasičů? O tom nepochybujte
Další riziko z odložené PET láhve s pitím ve vašem voze v letních vedrech pro vás představuje pokuta. Hasičský sbor vám skutečně může udělit za tento přestupek proti požární ochraně nemalou částku. A ani pokutu přece nechcete zbytečně riskovat.
Pozor na silné průjmy
Odložená plastová láhev s pitím v autě ve vedrech ale také přímo ohrožuje vaše zdraví poté, co se daného nápoje následně napijete. Vlivem vysokých teplot, nebo ještě lépe přímo slunečního záření dochází v plastové láhvi k chemické reakci, kterou dokáží podpořit především kyseliny v nápojích (typicky limonády, džusy apod.). Z plastu dané láhve se následně uvolňují do nápoje chemické látky, jako je například antimon, který působí na náš organismus jako silné projímadlo.
Burčák, který totálně zaneřádí auto
A ještě jeden tip pro vás máme, a to vysloveně ze zkušenosti. Nenechávejte ve sluncem vyhřátém voze ani burčák, který je tolik oblíbený a často je k dostání již koncem srpna nebo začátkem září, kdy mohou panovat ještě vysoké letní teploty. Jednou jsem tuto chybu bohužel učinil cestou z Jižní Moravy, kdy jsem se rozhodl si v průběhu cesty odskočit na rychlý oběd a láhev s burčákem jsem zapomněl na zemi před sedačkou spolujezdce.
Ano, hádáte správně. Burčák mi v interiéru mého auta explodoval a nejen, že následná jízda v ulepeném a smradlavém interiéru byla doslova peklo, ale ani následné vyčištění interiéru mě nestálo malé peníze. A i když bylo vyčištění důkladné, i tak jsem ještě nejméně dva měsíce burčák v autě cítil.
Pitný režim mějte určitě na paměti
Je zcela evidentní, že myslet v letních měsících při opouštění vozidla na to, abychom v jeho interiéru nezanechali jídlo, ale ani pití, které chceme následně konzumovat, se rozhodně vyplatí. Ani jedno z vyjmenovaných relevantních rizik, jež jsme v tomto kontextu uvedli, by nám letní výlet nebo třeba služební cestu nezpříjemnilo, ba právě naopak.
Na druhou stranu je rozumné na pitný režim v průběhu jízdy autem myslet. Tím spíše v létě v rámci vysokých teplot, kdy může náš organismus snadno podlehnout dehydrataci, následné ztrátě koncentrace, únavě a třeba nám i v průběhu jízdy přivodit mikrospánek. Takže do vozu láhev s vodou, limonádou nebo ideálně minerálkou rozhodně patří. A nejlépe do chlazené přihrádky před spolujezdcem, pokud jí vaše auto disponuje. Jen pak láhev při odchodu z vozu nesmíte zapomenout vyndat a odnést si sebou.