Co může být tak těžkého na tom, umýt si doma sám auto? Budete se možná divit, ale velkou část z těchto chyb dělá většina novopečených řidičů.
Ať už se jedná o umývání auta, následné sušení nebo nanášení vosku, všechno má své určené postupy a ty je potřeba dodržovat, jinak hrozí, že svému miláčkovi víc uškodíte, než že byste mu pomohli. Při řádné o péči o vůz je stejně jako při starosti o děti potřeba notná dávka trpělivosti, správné nástroje a řádně promyšlený postup.
Myjete auto správným způsobem?
Na mytí je potřeba zvolit takové prostředky, které jsou vyloženě určeny na omývání laku. Vyvarujte se používání všelijakých čistících látek na nádobí, koupelny a domácnost, protože hrozí, že byste poškodili lak a pokovené části auta. Zároveň byste neměli své vozidlo mýt na přímém Slunci, protože pak vám bude mýdlová voda okamžitě zasychat.
Jakmile vám voda na laku zaschne, může nechávat fleky a šmouhy, je porto potřeba ji okamžitě opláchnout. Na to však nesmíte používat kyblík se stejnou vodou, kterou jste auto prvně umývali, jelikož by takový oplach měl nulový efekt, opět by se vám na laku utvořili mapy ze zaschlých fleků, které není možné rozleštit ani ručně.
Postup: Jak mýt které části auta
Na prvním místě byste měli umýt kola, na kterých je potřeba nechat mýdlovou vodu působit nejdéle, aby silně zažrané nečistoty povolily, a vy je následně pod tlakem spláchnete. Další na řadě je samotná karosérie, na kterou byste ovšem neměli používat obyčejný hadr, ten by mohl poškodit lak, a nakonec mýdlovou vodu spláchnete a auto osušíte, případně ještě navoskujete lak.
Sušení je stejně důležité
Je vhodné karosérii po čištění otřít, aby na ní nezasychali kapky vody, což by potom utvořilo na laku šmouhy. Na to však nestačí obyčejný ručník, kterým otíráte nádobí apod., protože ty by mohli poškrábat lak, zároveň nejsou tolik savé a mohou pouštět vlákna – ideální je hadr z mikrovláken nebo vyloženě leštící ručník.