Kde jsou ty časy, kdy se šlo pousmát nad Daewoo Nexia a podobnými korejskými pokusy o kvalitu. Dnes s přehledem drtí zavedenou konkurenci, a top agentury to nevidí jinak.
V žebříčcích spolehlivosti jsou výsledky J.D. Power pojmem. Objektivní, detailní, na základě rozsáhlých statistik. Rok 2021 přinesl zajímavé výsledky, osm oceněných modelů a jasné první místo korejské KIA patří rozhodně k nim. Druhé BMW má mimochodem „jen“ 5 ocenění. A Lexus, pro mnohé symbol technické dokonalosti a spolehlivosti dopadl zcela stejně. Polil snad někdo Korejce spolehlivou vodou? Vypadá to tak. Pojďme se na to společně podívat.
Upravený výběr z Ameriky
Protože se J.D.Power zaměřuje na žebříčky spolehlivosti v Americe, vybrali jsme pro vás z praktických i objektivních důvodů vždy jen ty modely, se kterými se můžete bez problémů setkat i u nás. Některé vozy dané značky se sice umístily stejně nebo ještě lépe, než je náš výběr, to však nic nemění na celkovém počtu oceněných modelů a umístění vozů, které známe i z českých silnic. Věříme, že toto „zúžení výběru“ bude pro vás ve výsledku praktičtější.
1. místo: KIA
Korejské duo KIA/Hyundai dokázalo za poslední roky udělat neskutečný kus práce. Jejich nejnovější modely jako by neměly vůbec nic společného s těmi jen před pár desítkami let uváděnými vozy, jimž se všichni smáli. Včetně mě. Dnes? Často revoluční design (KIA EV6, Ioniq i Staria) i technika, výborné podvozky u hot hatchů (kdo by kdy řekl, že Hyundai vyrobí hot hatch, schopný konkurovat Golfu GTI – a bude ho navíc ještě vyrábět v Nošovicích) a celkově zásadní posun.
Oceněné automobily:
- Kia Sportage (1. místo v kategorii kompaktních SUV – ocenění „Kvalita a spolehlivost“, 88 bodů ze 100)
- Kia Sorento (1. místo v kategorii SUV střední třídy, ocenění „Kvalita a spolehlivost“, 86 bodů ze 100)
2. místo: BMW
U značky z Mnichova se kvalita a spolehlivost v zásadě očekává, je to nakonec výrobce z prémiového segmentu a onu prémiovost si také nechává velmi dobře zaplatit. I BMW se ale v relativně nedávné historii dopustilo několika přešlapů, z nichž byli nešťastní jak majitelé drahých aut, tak i servisy, jenž musely měnit celé sestavy komponentů v záruce. V otázce spolehlivosti se však situace evidentně zlepšila, BMW je s 5 oceněními druhé za značkou KIA.
Oceněné automobily:
- BMW X4 (1. místo v kategorii prémiových kompaktních SUV – ocenění „Celkové hodnocení“, „Kvalita a spolehlivost“ i „Jízdní zážitky“, 86 a 89 a 92 bodů ze 100)
- BMW X7 (1. místo v kategorii prémiových kompaktních SUV – ocenění „Kvalita a spolehlivost“ a „Jízdní zážitky“, 83 a 85 bodů ze 100)
- BMW X6 (1. místo v kategorii „Celkové hodnocení“, „Kvalita a spolehlivost“ a „Jízdní zážitky“, 82, 81 a 91 bodů ze 100)
- BMW řady 2 (1. místo v kategorii „Celkové hodnocení“, „Kvalita a spolehlivost“, 82 a 84 bodů ze 100)
3. místo: Lexus
Lexus je značkou, která by spolehlivost měla mít takříkajíc „v genech“. Jako luxusní divize Toyoty se od samého počátku profilovala coby prémiový výrobce prémiových vozidel, u kterých je spolehlivost alfou a omegou příznivého přijetí na trhu. Nikdo z těch, co si připlatí nemalý peníz proti „spotřebce“ nechce potom trávit čas po servisech a ježdění v náhradních vozech, dohadování se co je a co není pod zárukou atd. Zdá se, že to Lexusu vychází.
Oceněné automobily:
- Lexus RX (1. místo v kategorii prémiových SUV střední třídy, ocenění „Celkové hodnocení“ a „Kvalita a spolehlivost“ , 83 a 85 bodů ze 100)
- Lexus UX (1. místo v kategorii malých prémiových SUV, ocenění „Celkové hodnocení“ a „Kvalita a spolehlivost“, 81 a 80 bodů ze 100)
Závěrem? KIA předvedla skok ve většině kategorií a první místo jí patří právem. Mimochodem, VW se speciálně u žebříčků SUV umístil na samém chvostu, s modely VW Tiguan a americkou specialitou VW Atlas. Námět na zlepšení kvality pro koncern? Vypadá to tak.