Některé kapaliny do ostřikovačů jsou nebezpečné. Vybírejte podle složení

                   

Kapalina do ostřikovačů je nezbytný pomocník každého řidiče. Jakmile máme špinavé sklo, stačí pohyb páčkou a během chvíle opět dokonale vidíme. A jelikož teploty již začínají klesat pod nulu, je třeba dokoupit zimní směs do ostřikovačů. Jaké jsou parametry daného výběru a na co hledět primárně? Myslete i na složením, které mnoho řidičů podceňuje.

Odolnost vůči mrazu jako základ

To hlavní, na co hledět při výběru zimní kapaliny do ostřikovačů je rozhodně odolnost vůči mrazu. Zde zohledněte hlavně to, v jakých podmínkách bude využívána. Zimy ve střední Evropě jsou stále celkem mírné, a tak pokud výrobce značí, že jeho produkty odolá mrazu v rozmezí minus 15–20 stupňů Celsia, bohatě stačí. Dny, kde teplota klesne až pod tuto hodnotu, jsou stále spíše výjimečné.

Sledujte také složení

Velmi důležitým parametrem by mělo být sledování složení. Většina řidičů to nedělá, což může být chyba, která ohrožuje vaše zdraví. Mimo jiné proto, že při manipulaci i použití začínáte dýchat výpary, kterými se nebezpečné látky dostávají do vašeho těla. Pokud se podíváme na to, co se dnes při výrobě používá, tak musíme říci, že nejčastěji kapaliny obsahují směs metylalkoholu a etylalkoholu, méně často izopropylalkohol. To vše navíc může být doplněno různou další chemií.

Sledujte varovné štítky

Co by vás mělo upozornit na možnou nebezpečnost, to jsou různé varovné štítky, které upozorňují například na to, že by směs do ostřikovačů neměla přijít do styku s kůží, nebo že může být toxická. U takových lze úspěšně pochybovat o její celkové nezávadnosti na vaše zdraví. Zvláště když jezdíte pravidelně a pravidelně ji také používáte.

Existují i ekologické varianty

Kromě těch klasických lze na trhu poptat také ekologické nemrznoucí směsi. Jejich výhodou je nejenom to, že nejsou nebezpečné pro náš organismus, ale ani pro přírodu. V té totiž po použití končí. A vzhledem k počtu aut může být planeta zatěžována více, než si myslíme.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Hamžík

Zobrazit další články