Značka vypadá jako zákaz stání, ale je na ní nějaká bílá čára. Kdo ji nezná, riskuje při porušení pokutu. Co tedy dělat?
Je to stále dokola a platí to zejména v době dovolených. Řidiči cestují napříč Evropou a musí znát dopravní předpisy nejenom ve své domovině, ale i v zemích, přes které jedou. Většina pravidel je v rámci EU stejná či vyloženě podobná, ovšem jsou oblasti, jež se mezi jednotlivými zeměmi liší. A podobné je to i u dopravních značek. Kruhový objezd pozná podle svislého dopravního značení asi každý nejen v ČR, ale i ve Francii, Německu nebo Polsku.
Značky, které řidiči neznají, jim mohou přinést pokuty
Ale co značky, které u nás nejsou obvyklé, nebo vůbec neexistují? I ty by měl řidič znát. Pokud tomu tak není, hrozí mu potíže. Značky, jež patří mezi ty pro nás neznámé, jsou na polských silnicích vedeny pod kódovým označením B-37 a B-38. Minimálně polovina českých řidičů pravděpodobně nebude vědět, o co jde. Značky informují o zákazu parkování v liché a sudé dny v měsíci. B-37 a B-38 jsou značky, jež mohou způsobit zmatek mezi řidiči, kteří se s nimi setkají.
Oba typy značek mají modré pozadí s jednou nebo dvěma svislými čarami a červeným přeškrtnutím. Na první pohled mohou být zaměněny za běžné zákazy stání a zastavení, ale mají specifický význam. Značka B-37 s jednou svislou čarou označuje zákaz parkování vozidla déle než 1 minutu v liché dny v měsíci (1, 3, 5, 7 atd.). Značka B-38 se dvěma svislými čarami znamená totéž, ale pro sudé dny (2, 4, 6 atd.). Tyto značky platí v době od 0:00 do 21:00, což znamená, že v této časové periodě je zakázáno parkovat na místech označených těmito značkami.
Proč jsou tyto značky tak specifické a jaký je důvod zákazu parkování v liché a sudé dny? Tyto značky se často používají k usnadnění odvozu odpadu nebo doručování zásob do obchodů. V době od 21:00 do 0:00 mohou řidiči vozidla přemístit na druhou stranu ulice, což umožní čištění nebo doručování na opačném chodníku. Porušení předpisů stanovených značkami B-37 a B-38 je trestáno pokutou v přepočtu 500 Kč a přičtením 1 trestného bodu.
Nevědomost hříchu nečiní, zde neplatí – odtah, nebo pokuta?
Navíc hrozí odtah vozidla na depozitní parkoviště s náklady kolem 4 000 Kč a dalších 300 Kč za další den pobytu na odtahovém parkovišti. Jinak řečeno, řidič s prohřeškem buď dostane pokutu a zaplatí peníze, nebo dočasně přijde o své auto. Existuje ale výjimka. Značky B-37 a B-38 neplatí pro osoby se zdravotním postižením, které řídí vozidlo, ani pro řidiče přepravující tyto osoby. Tak pozor při cestách přes polské hranice.