Růst cen nových automobilů s prudkým poklesem příjmů domácností vedl k tomu, že potenciální kupci stále více obracejí pozornost k ojetým vozům. Nákup automobilu na sekundárním trhu je však vždy spojen se značnými riziky. Vůz na prodej může mít vážné závady nebo oplývá pochybných životopisem. Velká část ojetin na trhu také ukazuje na tachometru méně ujetých kilometrů, než jich má ve skutečnosti za sebou.
Přinejmenším to tvrdí většina odborníků, kteří se specializují na obchod s ojetinami. Podle jejich názoru má stočený počet kilometrů téměř každý druhý ojetý vůz. Prodejce k takovému podvodu motivuje především obtížná postižitelnost takového jednání. A když vezmeme v úvahu, že v roce 2018 bylo na trhu ojetin prodáno 765 000 automobilů, problém je velmi akutní.
Odborníci si však jsou jisti
Bezohledného prodejce je možné identifikovat pomocí databází pomocí čísla VIN, při diagnostice pomocí speciálního vybavení a při kontrole nepřímých známek zvýšeného opotřebení. K detekci „stočeného“ počtu ujetých kilometrů odborníci používají všechny tři způsoby, což umožňuje bezpečně identifikovat více než 80 % případů podvodů.
Potenciální kupující dokáže stočený tachometr identifikovat
Současně dnes přesné a podrobné informace o téměř jakémkoli ojetém voze snadno a za rozumné peníze získat prostřednictvím různých zdrojů na internetu. Databáze různých poskytovatelů těchto služeb obvykle obsahují informace o více než 500 milionech automobilů, které obsahují nejen údaje o ujetých kilometrech, ale také údaje o účasti vozidla při autonehodách, historii servisu a oprav, dokonce i použití v taxislužbách nebo v platformách sdílení automobilů.